Moment powstania obowiązku podatkowego – transakcje wewnątrzwspólnotowe
Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszły w życie następujące zmiany w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego:
W przypadku ciągłych dostaw towarów z jednego państwa członkowskiego do drugiego, które obejmują okres dłuższy niż miesiąc, dostawy te należy uznawać za dokonane z upływem każdego miesiąca do czasu zakończenia dostaw tych towarów.
Otrzymanie zapłaty przed terminem
Otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem transakcji wewnątrzwspólnotowych nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.
Ulga na złe długi
Poniżej przedstawiamy zmiany w zakresie zastosowania ulgi na złe długi, jakie weszły w życie z początkiem 2013 roku. Zmiany te dotyczą zarówno wierzycieli, jak i dłużników.
Wierzyciel
- Brak obowiązku potwierdzenia odbioru przez kontrahenta informacji o chęci skorzystania z ulgi na złe długi.
- Obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania w przypadku uregulowania lub zbycia. W sytuacji częściowego uregulowania – w części uregulowanej.
- Zakaz zbywania wierzytelności w jakiejkolwiek formie.
Warunek: na dzień poprzedzający dzień złożenia korekty deklaracji, dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego lub w likwidacji.
Dłużnik
- Obowiązek skorygowania podatku naliczonego w przypadku braku płatności w terminie 150 dni od upływu terminu płatności.
Brak korekty ujawniony przez organy podatkowe, będzie skutkował dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości 30% podatku naliczonego, który powinien zostać skorygowany.
Stawki VAT
Od 1 kwietnia 2013 r. zaczną obowiązywać, nowe wyższe stawki podatku VAT na wybrane artykuły i usługi. 23-proc. stawką VAT zostaną objęte m.in. wyroby sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego (obecnie towary te objęte są 8-proc. stawką). Wyższa stawka podatku VAT będzie obowiązywała również na kawę, herbatę oraz bilety do kina.
Zmiany w podatku VAT/Faktury
Faktury wewnętrznePocząwszy od 1 stycznia 2013 r. ich wystawianie nie jest obowiązkowe.
Zmiany w podatku CIT
Ustawa z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. z 2012 r., poz. 1342, dalej: ustawa z 16 listopada 2012 r.), która weszła w życie 1 stycznia 2013 roku, wprowadza szereg zmian istotnych dla podatników. Należą do nich między innymi zmiany w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące umów leasingu.
Podatek CIT – Umowa Leasingu
Podstawowy okres umowy leasingu
Od stycznia 2013 r. korzystne zmiany zajdą w zakresie podstawowego okresu leasingu.
Leasing Operacyjny
Aby umowa spełniała warunki uznania jej za leasing operacyjny, musi być zawarta na pewien określony w ustawie czas. Do 31 grudnia 2012 r. okres ten nie mógł być krótszy niż co najmniej 10 lat, w przypadku nieruchomości podlegających odpisom amortyzacyjnym. Od 1 stycznia 2013 r. ten 10-letni okres, dotyczący nieruchomości został skrócony do lat 5.
Leasing finansowy
Do końca ubiegłego roku, w przypadku leasingu finansowego do przychodów finansującego (odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego) nie zaliczało się opłat ustalonych w umowie leasingu, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Zmiany KSH obowiązujące od 1 stycznia 2013 r.
Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową. W wyniku nowelizacji, spółka przekształcona pozostaje podmiotem także w stosunku do ulg podatkowych przewidzianych w przepisach prawa podatkowego.
Zmiany w prawie pracy
Wzrost wieku emerytalnego
Wynagrodzenie minimalne
Zmiana zasad zgłaszania przez pracodawcę członków rodziny pracownika do ZUS
Tax changes in Poland effective from 2013 (Tax&Fiscal Alert)