Wróć do Newsroom
Kalendarz Podatkowy 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form sidebar

Nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców | News Flash

29 kwietnia 2024

Planowane zmiany w sposobie obliczania składki zdrowotnej mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku i korzystnie wpłynąć na 93% wszystkich przedsiębiorców opodatkowanych PIT. System kalkulacji ma się stać przejrzysty, a dodatkowo Ministerstwo planuje zlikwidowanie składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych.

Jak miałoby wyglądać oskładkowanie? Poniżej prezentujemy propozycje w zależności od przyjętej przez podatnika formy opodatkowania.

Zasady ogólne

Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie stawki w wysokości 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia dla wszystkich przedsiębiorców opodatkowanych według skali podatkowej (łącznie 1,3 miliona osób). Planowane zmiany przewidują również zwolnienie z obowiązku opłacania składki zdrowotnej od zbywanych środków trwałych.

Podatek liniowy

Ministerstwo zakłada wprowadzenie stawki w wysokości 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia aż do osiągnięcia dochodu równego dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tej granicy, składka spadnie do 4,9% od nadwyżki ponad tę kwotę. Maksymalna składka zdrowotna może być niższa nawet o około 530 złotych miesięcznie, co może przynieść przedsiębiorcom nawet 6360 złotych oszczędności rocznie. Nowe przepisy umożliwią również opłacanie składki na podstawie 1/12 ostatniego rocznego dochodu oraz zwolnienie z obowiązku opłacania składki zdrowotnej od zbywanych środków trwałych.

Ryczałt ewidencjonowany

Ministerstwo proponuje ustalenie stałej składki w wysokości 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia aż do osiągnięcia dochodu równego czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tej granicy, składka zmniejszy się do 3,5% od kwoty nadwyżki ponad czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Dodatkowo Ministerstwo zapowiedziało wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej.

Głosy za oraz przeciw

Dyskusja na temat proponowanych zmian w składce zdrowotnej wywołuje różne opinie i stanowiska. Trzeba przyznać, że zaproponowane modyfikacje nie ułatwiają funkcjonowania polskiego systemu podatkowo-składkowego. Wśród pojawiających się opinii pojawia się stwierdzenie, że wprowadzenie różnych systemów i progów składki w zależności od formy opodatkowania przedsiębiorców może prowadzić do chaosu. Ponadto, istnieje obawa, że wprowadzenie tych zmian spowoduje zmniejszenie dochodu przeznaczanego na budżet opieki zdrowotnej, szacowane nawet na około 5 miliardów złotych.

Z drugiej strony, proponowane zmiany odciążą ich z nadmiernego obciążenia podatkowo-składkowego i mogą przyczynić się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Wsparcie ze strony Accace

Zachęcamy do śledzenia naszych artykułów, w których eksperci Accace na bieżąco dzielą się wiedzą i informacjami dotyczącymi toczących się prac legislacyjnych. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących nowych zasad rozliczania składki zdrowotnej, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Bartłomiej_Baran_accace
Bartłomiej Baran
Tax Consultant
Skontaktuj się z nami
Jakub_Czerski_accace
Jakub Czerski
Senior Tax Manager
Skontaktuj się z nami
Kalendarz Podatkowy 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form - page
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram