Zakup samochodu osobowego w kraju na gruncie ustawy VAT nie rodzi dodatkowych obowiązków w porównaniu z zakupem innego środka trwałego. Natomiast nabycie takiego pojazd z zagranicy obarczone jest dodatkowymi obowiązkami, o których podatnik musi sam pamiętać.
W pierwszej kolejności należy określić czy dany zakup należy wykazać jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Ogólnie rzecz biorąc możemy wyróżnić trzy przypadki kiedy mamy do czynienia z WNT. Otóż podatnik VAT z jednego kraju UE nabywa samochód używany od podatnika z drugiego kraju, podatnik VAT nabywa samochód nowy, nabywcą jest podatnik zwolniony lub osoba prawna niebędąca podatnikiem po przekroczeniu progu dla WNT. W sytuacji gdy dana transakcja nie jest jednym z wyżej wymienionych przypadków jest poza zakresem przepisów o VAT.
W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu należy najpierw obliczyć i zapłacić podatek należny. W terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatnik wpłaca obliczony podatek bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego. Ponadto należy złożyć do urzędu informację o nabytym środku VAT-23. Po dopełnieniu formalności podatnik otrzyma potwierdzenie zapłaty podatku na druku VAT-25, który jest niezbędne do zarejestrowania pojazdu.
Zakup samochodu należy ponadto wykazać w składanej miesięcznie lub kwartalnie deklaracji VAT-7 w kilku pozycjach, tj.: VAT należny od WNT (poz. 23 i 24), podatek zapłacony (poz. 34), podatek naliczony (poz. 41, 42). W przypadku gdy został zakupiony samochód osobowy, który nie zostanie zgłoszony jako użytkowany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnik ma prawo odliczyć jedynie 50% podatku naliczonego.
Kontakt: Magdalena Kapka, Accounting supervisor poland@accace.com tel.:+48 22 313 29 50