UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
Jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie urlopu pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ten uzyskał do niego prawo lub najpóźniej do 30 września następnego roku. Zgodnie z art. 163 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu Pracy, urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Urlop wypoczynkowy udzielany jest zgodnie ze sporządzonym przez pracodawcę corocznie planem urlopów.
Plan jest układany:
Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi na żądanie. To do przełożonego należy ostateczna decyzja kiedy udzieli pracownikowi urlopu. Pracodawca może nie tylko odmówić pracownikowi urlopu w wybranym przez niego terminie, ale także przełożyć go lub przerwać.
W związku z powyższym ustalanie planu urlopów przez pracodawcę bez uzgodnienia z pracownikiem narusza zasady prawidłowego ustalania urlopów. Powinien brać pod uwagę wnioski urlopowe pracowników, jednak nie zawsze musi wyrazić na nie zgodę.
Zgodnie z zasadą corocznego urlopu wypoczynkowego obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Terminy wypoczynku powinny być uzgadniane z pracodawcą, tak aby nie zakłóciły normalnego toku pracy. Urlop wypoczynkowy jest prawem, a nie obowiązkiem pracownika dlatego pracodawca nie może samodzielnie wyznaczyć terminów urlopu oraz zmusić pracownika do jego wykorzystania. Może jedynie zasugerować wykorzystanie urlopów w dogodnym dla pracodawcy terminie.
Jedynym wyjątkiem, w którym pracownik musi wykorzystać urlop w terminie wyznaczonym przez pracodawcę jest art. 167(1) Kodeksu Pracy stanowiący, że pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia, gdy pracodawca takiego urlopu mu udzieli.
Pracodawca nakazując pracownikowi wykorzystanie urlopu w określonym terminie łamie prawa pracownika oraz przepisy stanowiące o urlopach pracowniczych. W takich przypadkach pracownik powinien zawiadamiać Państwową Inspekcję Pracy.
Usługi płacowe | Usługi kadrowe | Usługi dodatkowe | Portal Ewidencja Czasu Pracy Online | Portal Kadry i Płace Online