Nieponiesienie straty podatkowej przez każdą ze stron dokumentowanej transakcji pozwala na uniknięcie obowiązku w postaci przygotowania dokumentacji podatkowej. Chodzi jednak o stratę z tego źródła przychodów, do którego zalicza się transakcję podlegającą obowiązkowi dokumentacyjnemu.
Przypomnijmy: od stycznia 2018 r., przychody podatników CIT zostały podzielone na dwa źródła przychodów: zyski kapitałowe oraz inne źródła przychodów. W stosunku do każdego z tych źródeł przychody i koszty uzyskania przychodu są przyporządkowywane oddzielnie.
Warunki zwolnienia
W kontekście zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej, w przepisie wymienione są następujące warunki, które muszą zostać spełnione łącznie, aby transakcje krajowe mogły korzystać z przedmiotowego zwolnienia:
- obie strony transakcji kontrolowanej muszą mieć miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Polski
- żadna ze stron transakcji kontrolowanej nie korzysta ze zwolnień dotyczących odpowiednio:
– dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej
– dochodów z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji - żadna ze stron transakcji kontrolowanej nie poniosła straty podatkowej.

Korzystna interpretacja
Przedmiotem tytułowej interpretacji było pytanie o ostatni warunek – nieponiesienie straty podatkowej przez każdy z podmiotów powiązanych biorących udział w transakcji kontrolowanej. Kwestią sporną pozostawał fakt, iż przepisy nie precyzują, czy warunek ten odnosi się do sumy dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów, czy też do poszczególnych źródeł przychodów oddzielnie.
Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka akcyjna, która w roku 2019 osiągnęła:
- dochód z innych źródeł przychodów, oraz
- stratę z zysków kapitałowych.
Zdaniem wnioskodawcy, aby spełnić wskazany powyżej warunek, wystarczy wykazać brak straty z tego źródła przychodów, w ramach którego opodatkowane są transakcje dokonywane przez podatnika i które są następnie przedmiotem sporządzanej dokumentacji podatkowej.
Z takim stanowiskiem zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji z dnia 2 października 2020 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.234.2020.1.RK) stwierdził, że brak obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych należy ustalić w oparciu o stratę ze źródła przychodów, do którego zalicza się transakcję podlegającą temu obowiązkowi. Jeżeli transakcja dotyczy określonego źródła przychodów to należy zbadać, czy podatnik poniósł stratę tylko z tego źródła. Jednocześnie, wystąpienie straty ze źródła przychodów “zyski kapitałowe”, tj. z innego źródła przychodów jest w tej sytuacji bez znaczenia, ponieważ wnioskodawca nie poniósł straty ze źródła przychodów, którego dotyczy dana transakcja kontrolowana.
Wsparcie Accace
Jeżeli Państwa przedsiębiorstwo realizuje transakcje krajowe z podmiotami powiązanymi, które w świetle przepisów powinny zostać opatrzone dokumentacją cen transferowych (m.in. z uwagi na przekroczenie progów transakcyjnych), zachęcamy Państwa do analizy możliwości zastosowania omówionego powyżej zwolnienia.

AUTOR ARTYKUŁU
Jakub Czerski
Senior Tax Consultant
Tel: +48 22 313 29 50
E-mail: jakub.czerski@accace.com

KONTAKT
Piotr Zając
Dyrektor Zarządzający | Partner
Tel: +48 223 132 950
E-mail: piotr.zajac@accace.com