Wróć do Newsroom
Przewodnik po cenach transferowych 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form sidebar

Formularz interaktywny TPR-P oraz okoliczności wyłączające obowiązek składania informacji | News Flash

4 maja 2020

Wielkimi krokami zbliża się termin na złożenie po raz pierwszy informacji o cenach transferowych w nowej odsłonie. Wraz z niedawną publikacją formularza TPR pytań w tym obszarze przybyło, a ostatnio odpowiedzi na zapytanie poselskie udzieliło Ministerstwo Finansów.

Pytanie dotyczyło niejasności związanych z przepisami wyłączającymi obowiązki z zakresu składania informacji o cenach transferowych. Zgodnie z art. 11t ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy CIT, informację o cenach transferowych składają podmioty powiązane, które:

  • obowiązane są do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych – w zakresie transakcji kontrolowanych objętych tym obowiązkiem;
  • realizują transakcje kontrolowane określone w art. 11n pkt 1 ustawy CIT.

Tenże artykuł 11n pkt 1 mówi o zwolnieniu z obowiązku przygotowania lokalnej dokumentacji cen transferowych tzw. transakcji krajowych. Są to transakcje zawarte pomiędzy podmiotami powiązanymi mającymi siedzibę na terytorium RP, niekorzystającymi ze zwolnie  podmiotowych, jak również niekorzystającymi ze zwolnień z opodatkowania ich dochodów, przewidzianych w ustawie CIT.

W tym miejscu powstało pytanie, czy jeżeli jednostki powiązane spełniają warunki zwolnienia z art. 11n pkt 1 (nie muszą sporządzać lokalnej dokumentacji podatkowej), a jednocześnie są zwolnione na podstawie innych przepisów (np. wartość transakcji nie przekracza progów kwotowych), to i tak muszą takie podmioty złożyć informację o cenach transferowych.

Z odpowiedzi ministerstwa jasno wynika, że transakcje zwolnione z obowiązku dokumentowania na podstawie art. 11n pkt 1, których wartość nie przekracza progów kwotowych (2 lub 10 mln PLN), nie są zobowiązane do składania informacji o cenach transferowych.

Jednocześnie informujemy, że w dniu dzisiejszym Ministerstwo Finansów opublikowało interaktywny formularz TPR-P dla podatników PIT i udostępnia dokumentację techniczną dla tych z Państwa, którzy decydują się na budowę własnego oprogramowania, zastępującego formularze interaktywne. Z publikacjami mogą się Państwo zapoznać pod tym linkiem.

Przewodnik po cenach transferowych 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form - page
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram