W kwietniu 2023 r. weszły w życie zmiany w Kodeksie Pracy mające poprawić stabilizację warunków zatrudnienia. Znowelizowane przepisy mają na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego tzw. dyrektywę work-life balance oraz dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy.
W związku z nowelizacją istotnej zmianie uległy przepisy dotyczące umów o pracę na czas próbny.
Czas trwania umowy
W dotychczasowym stanie prawnym umowa o pracę na czas próbny mogła zostać zawarta na okres nieprzekraczający 3 miesięcy. W związku z nowelizacją czas jej trwania zależny jest od planowanej długości przyszłej umowy na czas określony.
Zgodnie z treścią nowych przepisów, umowę zawiera się na okres nieprzekraczający:
- 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy,
- 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy,
- 3 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 12 miesięcy lub umowy na czas nieokreślony.

Dodatkowo, nowelizacja dopuszcza możliwość zawarcia w umowie, że ulegnie ona przedłużeniu o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy.
Przyjęte rozwiązanie ułatwi stronom umów o pracę na czas próbny podjęcie decyzji o dalszym zatrudnieniu na zasadach, jak gdyby takie nieobecności nie wystąpiły.
Nowe przepisy umożliwiają również jednokrotne wydłużenie 1- lub 2-miesięcznego okresu próbnego, nie więcej jednak niż o 1 miesiąc, jeśli jest to uzasadnione rodzajem pracy.
Ponowne zawarcie umowy
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów ograniczono przypadki, w których możliwe było ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny. Po nowelizacji ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.
Nowe uprawnienia pracowników zatrudnionych na umowie o pracę na okres próbny
Nowelizacja niesie za sobą również nowe uprawnienie dla pracowników. W przypadku gdy pracownik uważa, że przyczyną rozwiązania umowy o pracę na okres próbny za wypowiedzeniem było:
- jednoczesne pozostawanie w stosunku pracy z innym pracodawcą lub
- jednoczesne pozostawanie w stosunku prawnym innym niż stosunek pracy lub
- wystąpienie do pracodawcy o udzielenie informacji dotyczących warunków zatrudnienia lub
- skorzystanie z prawa do uzyskania zwrotu kosztów szkolenia lub wliczenia czasu szkolenia do czasu pracy
wówczas może on skorzystać z uprawnienia do złożenia wniosku o wskazanie przyczyny uzasadniającej to rozwiązanie. Pracodawca ma 7 dni, aby udzielić pracownikowi odpowiedzi.
Odwołanie do sądu pracy
Pracownik może wnieść do sądu pracy odwołanie od wypowiedzenia w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pracownikowi pisma wypowiadającego umowę o pracę.
W przypadku stwierdzenia, że wypowiedzenie umowy o pracę narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, pracownik będzie miał prawo do odszkodowania.
Źródło:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2022.1510 t.j. z dnia 2022.07.19)
Email: Anna.Muranowicz@accace.com
Phone: +48 22 313 29 50