Na łamach naszego Newsroomu opisujemy najważniejsze wyjaśnienia ministerstwa dotyczące Sekcji E formularza TPR – danych transakcji. Nowe, bardzo szczegółowe formularze stanowią duże wyzwanie dla podatników, którzy już wkrótce będą musieli sprostać nowemu obowiązkowi sprawozdawczemu. Przypominamy, że termin na wypełnienie nowego obowiązku dokumentacyjnego został przedłużony w związku z Covid-19:
- do 31 grudnia 2020 r. – w przypadku gdy termin ten (określony wg przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) upływa w okresie od 31 marca 2020 r. do 30 września 2020 r
- o 3 miesiące – w przypadku gdy termin ten (określony wg przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) upływa w okresie od 1 października 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.
Przy okazji poprzedniego wpisu w temacie TPR poświęciliśmy uwagę następującym sekcjom:
- B – dane podmiotu składającego informację
- C – dane podmiotu, dla którego jest składana informacja
- D – dodatkowe dane podmiotu, dla którego składana jest informacja.
Poniżej prezentujemy opis najważniejszych ustaleń ministerstwa do SEKCJI E – dane transakcji.

1. W jaki sposób należy w informacji TPR wykazać transakcję kontrolowaną o charakterze jednorodnym realizowaną z wieloma kontrahentami, z których jeden spełnia warunki do korzystania ze zwolnienia z obowiązku przygotowania lokalnej dokumentacji cen transferowych?
W przypadku transakcji kontrolowanej zawieranej równocześnie z podmiotami powiązanymi, spełniającymi warunki do skorzystania ze wskazanego wyżej zwolnienia, jak i z innymi podmiotami powiązanymi (np. kontrahentami zagranicznymi), określając jej wartość na potrzeby lokalnej dokumentacji cen transferowych nie uwzględnia się części transakcji, która została zwolniona.
Jednocześnie tę część transakcji, która spełnia warunki zwolnienia, należy wykazać w informacji TPR w osobnym polu, jako odrębną transakcję, wskazując, że jest to „Transakcja zwolniona na podst. art. 11n pkt 1 ustawy CIT“.
2. Jak postąpić, jeśli w celu weryfikacji ceny transferowej zastosowano więcej niż jedną metodę bądź więcej niż jeden wskaźnik?
W przypadku, gdy do weryfikacji ceny transferowej w danej transakcji zastosowano więcej niż jedną metodę bądź więcej niż jeden wskaźnik, w Sekcji E należy wskazać wyłącznie te, które zostały użyte jako podstawowe.
3. Jeśli korekta cen transferowych dokonywana jest z tzw. pryncypałem, podczas gdy sprzedaż/zakup produktów następuje z innymi podmiotami powiązanymi i nie ma możliwości przypisania wartości korekty do poszczególnych przepływów, w jaki sposób wykazać taką korektę w informacji TPR?
Opisana sytuacja może wskazywać, że korekta cen transferowych dotyczy w istocie transakcji z pryncypałem (podmiotem centralnym), jako podmiotem zarządzającym łańcuchem dostaw, a nie transakcji (dostaw towarów) z poszczególnymi dostawcami. Informacja TPR zawiera SEKCJĘ F Dodatkowe informacje, w której zamieścić można komentarze i wyjaśnienia do danych zawartych w innych sekcjach formularza.
4. Jaka jest różnica pomiędzy polem Korekta porównywalności wyników a polem Korekta cen transferowych? Czy pola te są od siebie współzależne?
Dokonanie korekty porównywalności wyników ma na celu doprowadzenie danych z analizy cen transferowych do wyższego poziomu porównywalności z danymi z transakcji badanej (np. poprzez korektę o kapitał pracujący).
Z kolei korekta cen transferowych oznacza korektę dokonywaną przez podmiot powiązany w celu zapewnienia zgodności warunków ustalonych między podmiotami powiązanymi z warunkami, jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane. Korekta taka polega na korekcie pierwotnie ustalonej ceny transferowej do poziomu zgodnego z zasadą ceny rynkowej.
5. Czym różnią się transakcje Sprzedaży/zakupu towarów przez centralnego przedsiębiorcę od Sprzedaży/zakupu towarów handlowych przez dystrybutora o rozbudowanych funkcjach i ryzykach (kody 1004 od 1005 i odpowiednio 2004 od 2005)?
Dystrybutor o rozbudowanych funkcjach i ryzykach to podmiot prowadzący działalność w zakresie dystrybucji, pełniący samodzielnie większość kluczowych funkcji, jak również ponoszący kluczowe ryzyka. Centralny przedsiębiorca rozumiany jest jako podmiot, który w ramach grupy zarządza łańcuchem dostaw i koordynuje zachodzące w tym łańcuchu procesy i wykonywane działania.
6. Jak należy wskazać cenę minimalną i maksymalną, jeśli w ramach metody porównywalnej ceny niekontrolowanej (PCN) przy porównaniu wewnętrznym porównywanych jest kilkaset cen jednostkowych i indeksów towarów?
Jeżeli przedmiotem transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym jest zróżnicowany asortyment, w informacji TPR należy wskazać cenę minimalną oraz maksymalną dla całej, szerokiej grupy asortymentu.
7. Dokonując analizy porównawczej cen przedmiotu transakcji, celem zapewnienia większej porównywalności podmiot koryguje ceny w transakcji o koszty transportu. Czy minimalne i maksymalne ceny wykazywane w informacji TPR w odniesieniu do tej transakcji również powinny być pomniejszone o koszty transportu?
Tak, w takim przypadku ceny dotyczące transakcji analizowanej można przedstawić po korekcie związanej z porównywalnością danych.
8. Dlaczego w przypadku wyboru w informacji TPR grupy kategorii B tj. usług o niskiej wartości dodanej, korzystających z uproszczenia safe harbour, metody weryfikacji ceny transferowej ograniczone są do dwóch, tj. metody koszt plus oraz metody marży transakcyjnej netto?
Zgodnie z przepisami ustawy, możliwość skorzystania z uproszczenia typu safe harbour uwarunkowana jest m.in. ustaleniem narzutu na koszty w oparciu o metodę koszt plus lub metodę marży transakcyjnej netto. Skorzystanie z metody innej niż koszt plus czy metoda marży transakcyjnej netto spowoduje brak możliwości skorzystania z uproszczenia typu safe harbour.
9. Jak postąpić w przypadku, gdy dla transakcji finansowych stopa bazowa pomniejszana jest o marżę?
W takim przypadku należy w informacji TPR w polu Marża w punktach bazowych wskazać marżę ujemną (ze znakiem „-”).
10. Jak w informacji TPR wykazać wartość pożyczki, w przypadku linii pożyczkowej z ustalonym limitem (wykorzystanie pożyczki może być zmienne)?
W takim przypadku w informacji TPR należy wskazać zarówno limit pożyczki (w polu Kwota kapitału), jak również wykorzystanie pożyczki (w polu Wartość zadłużenia). Wykorzystanie pożyczki wskazuje się jako rzeczywistą kwotę zadłużenia, stanowiącą średnią arytmetyczną z początku oraz końca okresu, za jaki sporządzono informację TPR.
Z przyczyn technicznych, nie jest możliwe wpisanie w pole Wartość zadłużenia wartości „0”. Jeśli zatem wartość „0” jest wartością prawidłową do wskazania w tym polu (np. jeśli umowa została zawarta, jak i wygasła w trakcie okresu, za jaki składana jest informacja TPR), należy to pole wypełnić ciągiem cyfr 99999999999999 (czternaście cyfr).
11. Jak postąpić w przypadku transakcji pożyczki, w której oprocentowanie jest stałe, jednakże zmienia się kwartalnie (np. w I kwartale wynosi 5,0%, w II 4,5%, w III 4,0%)?
W takim przypadku należy wskazać, że oprocentowanie jest stałe i podać wartości na ostatni dzień raportowanego okresu, natomiast szczegółowe informacje o charakterze oprocentowania, jak również o jego poziomach w pozostałych okresach roku należy podać w SEKCJI F Dodatkowe informacje.
12. Czy jeśli transakcja zarządzania płynnością (cash pooling) jest przeprowadzana za pośrednictwem banku, także należy ją wykazać w informacji TPR i czy trzeba takie transakcje wykazać odrębnie jako pozycje dodatnie i ujemne, czy saldem (odpowiednio tylko jako pozycję dodatnią albo ujemną)?
Również jeśli transakcja taka realizowana jest za pośrednictwem banku, jej warunki są ustalane lub narzucane w wyniku powiązań. Zatem transakcje te, przy założeniu spełnienia warunków wskazanych w ustawie, podlegają ujęciu w informacji TPR.
Transakcje typu cash-pooling należy wykazywać odrębnie dla pozycji dodatnich (kod 1202) oraz ujemnych (kod 2202).
W przypadku pytań lub wątpliwości w zakresie obowiązków związanych z dokumentacją cen transferowych zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.
Źródło: Ministerstwo Finansów

AUTOR ARTYKUŁU
Jakub Czerski
Senior Tax Consultant
Tel: +48 22 313 29 50
E-mail: jakub.czerski@accace.com

AUTOR ARTYKUŁU
Martyna Kuś
Tax Consultant
Tel: +48 22 313 29 50
E-mail: martyna.kus@accace.com