Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi zatrudnionemu przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy, na stanowisku z monitorem ekranowym, okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych wykażą potrzebę ich stosowania. Tak wynika z § 2 pkt 4 i § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973).
Przepisy nie określają jednak formy zapewnienia pracownikom zaleconych okularów. Sposób wypełnienia tego obowiązku określa pracodawca. Najczęściej pracodawca w aktach prawa wewnętrznego umieszcza stosowne regulacje w tym zakresie, przykładowo, że pracownik po dokonaniu zakupu okularów korekcyjnych przedkłada fakturę, na podstawie której następuje zwrot poniesionych kosztów do określonego limitu.
W podstawie wymiaru składek ZUS nie uwzględnia się wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalentów za te świadczenia wypłacanych zgodnie z przepisami (§ 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia składkowego). Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów zawartym w interpretacji ogólnej z dnia 16 marca 2011 r., sygn. IBPBII/1/415-141/11/BJ zwolnienie określone w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdof ma zastosowanie zarówno gdy pracownik otrzyma od pracodawcy zalecone okulary korygujące wzrok albo zwrot poniesionych przez siebie (w porozumieniu z pracodawcą) wydatków na zakup zaleconych okularów, udokumentowany fakturą.
W świetle powyższego, sfinansowany przez pracodawcę koszt zakupu okularów korygujących wzrok nie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu, o ile stosowanie okularów wynika z zalecenia lekarza okulisty przeprowadzającego okresowe badanie i pracownik pracuje przy monitorze ekranowym przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Zwolniony ze składek ZUS oraz podatku dochodowego jest także zwrot pracownikowi kosztów zakupu soczewek kontaktowych, jeżeli stosowanie soczewek (zamiast okularów) podczas pracy przy komputerze zalecił pracownikowi lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Kontakt: Marcin Bek Senior Payroll Accountant poland@accace.com +48 22 313 29 50