Trudności finansowe napotykane przez przedsiębiorców w związku z kryzysem COVID-19 zmuszają do szukania oszczędności we wszystkich kategoriach kosztów. Jednym ze stałych obciążeń, które można rozważyć pod tym kątem jest podatek od nieruchomości. Obowiązujące przepisy podatkowe oraz regulacje tzw. „tarczy antykryzysowej” pozwalają na osiągnięcie w tym zakresie wymiernych korzyści w postaci możliwości zwolnienia lub odroczenia opodatkowania.
Korzyści z tarczy antykryzysowej
Panująca Pandemia Koronawirusa w bardzo bolesny sposób uderzyła w polskich przedsiębiorców i pracowników. Oprócz spadku przychodów lub całkowitego braku możliwości prowadzenia działalności, przedsiębiorcy muszą zmierzyć się z koniecznością ponoszenia stałych kosztów prowadzenia działalności do których należy podatek od nieruchomości. W przypadku wielu przedsiębiorstw, w szczególności produkcyjnych czy przetwórczych, koszt tego podatku może stanowić bardzo bolesne obciążenie w czasie recesji.
Z uwagi na to, w ustawie o tzw. „tarczy antykryzysowej” wprowadzono przepisy rozszerzające kompetencje organów samorządu terytorialnego w zakresie przyznawania zwolnień w podatku od nieruchomości.
Jak wskazano w ustawie, Rada gminy może wprowadzić, w drodze uchwały, za część roku 2020, zwolnienia od podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.
Oprócz tego Rada gminy może w drodze uchwały przedłużyć wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, terminy płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r., nie dłużej niż do 30 września 2020 r.
Komunikacja z organami podatkowymi
Warto mieć na uwadze, że organy samorządu terytorialnego mogą nie być w pełni świadome o złej sytuacji finansowej danych przedsiębiorstw na terenie swojej gminy. Zalecane jest więc by przedsiębiorcy uświadamiali organy o swoim trudnym położeniu, co może zwiększyć szansę na wprowadzenie zwolnienia lub odroczenie zapłaty podatku.
Złóż wniosek o zwolnienie
Polskie regulacje przewidują również możliwość ubiegania się o zwolnienie lub odroczenie podatku od nieruchomości, wniosek taki może być uzasadniony ważnym interesem wnioskodawcy. Bazując na naszych ostatnich doświadczeniach, spadek rentowności może być solidnym argumentem, aby przekonać organy podatkowe do zastosowania zwolnienia lub ulgi w spłacie.
Nasi konsultanci są gotowi wesprzeć Cię w przygotowaniu wniosku o ulgę w tych trudnych czasach.


AUTOR ARTYKUŁU
Piotr Rzepka
Tax Consultant
Tel: +48 22 313 29 50
E-mail: piotr.rzepka@accace.com

KONTAKT
Piotr Zając
Dyrektor Zarządzający | Partner
Tel: +48 22 313 29 50
E-mail: piotr.zajac@accace.com