Download PDF |
Planowana jest zmiana ujmowania korekty w księgach podatkowych, wpływ na to będzie miał termin w jakim zostanie ona ujęta dla celów podatku od towarów i usług. Zmiana ta będzie miała zarówno wpływ na ujmowanie korekt w przychodach jak i kosztach podatkowych.
Zgodnie z proponowanymi zasadami, korekty przychodu, spowodowanych:
-
- udzielonymi po dokonaniu sprzedaży opustami i obniżkami cen;
- zwrotami towarów i opakowań;
- zwrotami nabywcy całości lub części zapłaty otrzymanej przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;
- zwrotami kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze,
dokonywać będzie się w miesiącu, w którym wystawiono fakturę korygującą.
Podobnie jak to ma miejsce w podatku od towarów i usług, podatnik będzie musiał posiadać potwierdzenia otrzymania przez kontrahenta dokumentu korygującego. Jeżeli podatnik nie dokona korekty w powyższym terminie, wystawiona faktura korygująca upoważnia podatnika do dokonania korekty przychodu w miesiącu, w którym podatnik to uprawnienie nabył. Na razie brak jest propozycji co do korekt podwyższających przychody, w związku z tym należy się spodziewać, że zastosowanie będą miały dotychczasowe zasady.
Planowane zmiany również dotyczą nabywcy towarów lub usług, u którego występuje przypadek obniżenia kosztu wskazanego na fakturze. Korekta poniesionego kosztu uzyskania przychodów następuje w miesiącu, w którym otrzymano fakturę korygującą. W projekcie zmian nie wskazano postępowania w przypadku podwyższenia korektą zaksięgowanego dotychczas kosztu.
Obecnie przepisy nie wskazują jasnych zasad ujmowania korekt zapisów zarówno po stronie przychodów, jak i kosztów. Zgodnie z przyjętymi w praktyce zasadami, korekty ujmować należy wstecznie, jeśli podwyższają one wartość przychodu lub obniżają kwotę kosztów chyba, że wynikają z bieżących zdarzeń.