Począwszy od 1 stycznia 2014 zaczną obowiązywać istotne zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o VAT”). Dla wielu z Państwa nowe przepisy w ustawie o VAT oznaczają konieczność dostosowania systemów księgowych lub postanowień w umowach z kontrahentami. Poniżej chcielibyśmy przedstawić Państwu kluczowe nadchodzące zmiany oraz przypomnieć o zmianach, które zaczęły obowiązywać od 1 października 2013.
Zmiany do ustawy o VAT – styczeń 2014
Zmiany w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego
Zasadą ogólną będzie powstanie obowiązku podatkowego z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (a nie z momentem wystawienia faktury w ciągu 7 dni od wydania towaru/ wykonania usługi)
Ponadto, znowelizowana ustawa przewiduje powstanie obowiązku podatkowego na zasadach szczególnych:
-
-
- w momencie otrzymania całości lub części zapłaty (m.in. z tytułu: świadczenia usług finansowych zwolnionych z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37-41);
- z chwilą wystawienia faktury, (m.in. z tytułu dostawy mediów, usług najmu/dzierżawy – nie później niż terminie płatności);
-
Zwracamy uwagę, że nie ma już szczególnego momentu powstawania obowiązku podatkowego w przypadku usług transportowych.
Terminy wystawiania faktur
Konsekwencją zmian dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego są zmiany w zakresie zasad fakturowania. Od 1 stycznia 2014 fakturę wystawiać się będzie:
-
-
- nie później niż 15 dnia licząc od zakończenia miesiąca, w którym wykonano usługę/ dostarczono towar i
- nie wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem dostawy/ wykonaniem usługi.
-
Również w przypadku otrzymania zaliczki, fakturę będzie się, co do zasady, wystawiać nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę/ dostarczono towar.
Podstawa opodatkowania
Podstawą opodatkowania nie będzie jak dotychczas obrót lecz wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, (włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika).
Podstawa opodatkowania będzie obejmować:
-
-
- podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
- wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
-
Co istotne, podstawa opodatkowania nie będzie obejmowała kwot stanowiących zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.
W zakresie nowej definicji podstawy opodatkowania może pojawić się szereg wątpliwości interpretacyjnych – dotyczących choćby sformułowania „wszystko”.
Zmiany w zakresie faktur korygujących „in minus”
Tak jak obecnie, w celu zmniejszenia podstawy opodatkowania w związku z wystawieniem faktury korygującej „in minus” podatnicy będą zobowiązani do uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej.
Niemniej jednak podatnik nie będzie musiał posiadać ww. potwierdzenia odbioru, jeśli:
-
-
- uzyskanie potwierdzenia nie jest możliwe mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej
- z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana na warunkach z faktury korygującej.
-
Usługi ciągłe
Wprowadzone zostanie kompleksowe uregulowanie w zakresie tzw. usług ciągłych. Usługi rozliczanie w okresach rozliczeniowych będzie się uważać za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się rozliczenia lub płatności.
Usługi świadczone dłużej niż rok, dla których w danym roku nie będą upływać terminy płatności lub rozliczeń, będzie się uważać za wykonane z upływem każdego roku podatkowego.
Moment powstania prawa do odliczenia
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będzie powstawać w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Zasada ta będzie mieć zastosowanie odpowiednio również w stosunku do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi.
Zmiany do ustawy o VAT – październik 2013
Towary, od których sprzedaży VAT należny rozlicza nabywca
Nowelizacja rozszerzyła listę towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, do których stosuje się mechanizm „odwrotnego obciążenia”, polegający na tym, że VAT od transakcji sprzedaży tych towarów rozlicza nabywca (a nie sprzedawca). Do tej listy dodano m.in. surowce wtórne (metalowe, ze szkła, z papieru i tektury, z tworzyw sztucznych, z gumy), odpady z papieru i tektury oraz szeroką grupę wyrobów stalowych.
Odpowiedzialność solidarna za zobowiązania w VAT – towary wrażliwe. Wprowadzona została instytucja tzw. odpowiedzialności solidarnej, zgodnie z którą w określonych przypadkach nabywca odpowiada za niewpłacony przez dostawcę podatek VAT. Instytucja ta zawężona jest do tzw. towarów wrażliwych (nieobjętych odwróconym obciążeniem), wymienionych w załączniku nr 13 do Ustawy o VAT (czyli m.in. wyroby stalowe, paliwo).
Co do zasady instytucja odpowiedzialności solidarnej może mieć zastosowanie, jeśli:
-
-
- wartość nabywanych towarów wrażliwych od jednego dostawcy bez kwoty VAT przekroczy w danym miesiącu kwotę 50.000 zł oraz
- w momencie dokonania dostawy towarów wrażliwych na rzecz podatnika, podatnik ten wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że dokonujący dostawy nie odprowadzi podatku (np. gdy cena towarów odbiega znacznie od wartości rynkowej).
-
Odpowiedzialność nabywcy jest wyłączona m.in. w przypadkach:
-
-
- nabycia paliw na stacjach paliw lub stacjach gazu płynnego do standardowych zbiorników pojazdów;
- gdy sprzedający złoży odpowiednią kaucję gwarancyjną (i będzie umieszczony w stosownym wykazie prowadzonym przez Ministra Finansów).
-
Ograniczenie możliwości stosowania deklaracji kwartalnych
Podatnicy dokonujący dostawy „towarów wrażliwych” (z pewnymi wyjątkami) nie mają możliwości składania deklaracji kwartalnych (gdy wartość sprzedaży netto takich towarów przekroczy 50.000 zł lub 1 % wartości sprzedaży).
Autor Katarzyna Kopaczewska, Managing DirectorTel.: +48 223 132 950 Email: poland@accace.com
To również może Cię zainteresować: