Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, członek zarządu nie może bez zgody spółki prowadzić działalności konkurencyjnej. Zakaz ten dotyczy przede wszystkim zajmowania się interesami konkurencyjnymi, tj. prowadzenia na rachunek własny lub innego podmiotu działalności tego samego rodzaju, jak działalność spółki, w której dana osoba pełni funkcję członka zarządu. Ponadto, jako objęte zakazem, kodeks wymienia także uczestnictwo w spółce konkurencyjnej zarówno jako wspólnik spółki osobowej jak i jako członek zarządu w spółce kapitałowej. Ograniczenie to odnosi się również do posiadania przez członka zarządu conajmniej 10 % akcji lub udziałów lub prawa wybierania co najmniej jednego członka zarządu w spółce kapitałowej.
Zakaz konkurencji nie jest jednak bezwzględny. Oznacza to, że można wyłączyć go w umowie spółki. Ponadto, członek zarządu może zajmować się interesami konkurencyjnymi po uzyskaniu na to zgody spółki. Zgody, co do zasady, udziela organ uprawniony do powołania zarządu.
Pomimo, iż kodeks spółek handlowych nie określa sankcji za złamanie zakazu, jednak przyjmuje się, że w takim przypadku w grę wchodzić będzie ukaranie członka zarządu poprzez jego odwołanie lub zawieszenie czynnościach. Niewątpliwie, w razie złamania zakazu, członek zarządu może także podlegać odpowiedzialności odszkodowawczej.
Opisywany wyżej zakaz konkurencji, odnosi się tylko do członków zarządu, jednak w pewnych sytuacjach może być egzekwowany także względem wspólników. Pomimo, iż formalnie wspólnicy zakazowi nie podlegają, może być on egzekwowany np. instytucję wyłączenia wspólnika za spółki z o.o. Ponadto istnieje możliwość wprowadzenia do umowy spółki zapisu, który zobowiąże wspólników do niepodejmowania działalności konkurencyjnej bez zgody spółki. Obowiązek taki może być połączony na przykład z obowiązkiem zapłaty kary umownej na rzecz innych wspólników.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Kontakt: