W jaki sposób ująć w kosztach podatkowych wydatki przeznaczone na prace rozbiórkowe?
Obiekty budowlane wykorzystywane w prowadzeniu działalności gospodarczej stanowią zazwyczaj składniki majątku, które klasyfikowane są jako środki trwałe. Motywy, dla których przedsiębiorcy decydują się na ich likwidację są różne. Możliwość rozliczenia nakładów związanych z rozbiórką w kosztach podatkowych zależy od przyczyny oraz celu przeprowadzenia prac demontażowych.
Jeżeli rozbiórka nieruchomości przeprowadzana jest ze względu na wiek, zły stan techniczny nieruchomości bądź jego zbyt kosztowną eksploatację, przedsiębiorca ma możliwość zaliczenia wydatków związanych z demontażem obiektu bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Musi on jednak wykazać, iż zostały zachowane warunki pozwalające na uznanie powyższych nakładów za koszt podatkowy (tj. wydatki te zostały poniesione w celu zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów).
Jeżeli demontowany budynek nie został dotychczas w pełni zamortyzowany, przedsiębiorca ma możliwość obciążyć koszty podatkowe stratą powstałą z tego tytułu. Możliwość taka istnieje jednak tylko w przypadku, gdy likwidacja środka trwałego nie następuje na skutek zmiany rodzaju działalności przedsiębiorcy. Jeżeli likwidacja następuje z innej przyczyny, przedsiębiorca ma prawo zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych stratę w wysokości nieumorzonej wartości obiektu budowlanego.
W inny sposób klasyfikowane są wydatki wynikające z przeprowadzenia rozbiórki obiektu budowlanego, jeżeli likwidacja jest związana z wytworzeniem innego składnika majątku trwałego. Przykładowo, sytuacja taka ma miejsce w przypadku, gdy przedsiębiorca dokonuje rozbiórki nieruchomości (która dotychczas nie została zakwalifikowana jako środek trwały), aby na jej miejscu postawić nowy budynek. Takie wydatki stanowią elementy składowe nowo powstającego środka trwałego. W związku z powyższym zaliczane są do kosztu wytworzenia i końcowo powiększają wartość początkową nowego środka trwałego. W rezultacie, nakłady związane z rozbiórką obiektu budowlanego podlegają rozliczeniu w kosztach uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne naliczane od wartości początkowej wytworzonego środka trwałego.