Jedną z form wsparcia sprzedaży są akcje promocyjne związane z nieodpłatnym bądź odpłatnym wydawaniem bonów klientom, zwanych również voucherami. Bon towarowy zwykle jest rodzajem dokumentu na okaziciela o określonej wartości nominalnej, który uprawnia do bezgotówkowego zakupu towarów lub usług. Odbiorcami bonów towarowych mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne oraz jednostki nieposiadające osobowości prawnej. Vouchery są nabywane poprzez ich zapłatę ceny nominalnej lub w drodze darowizny, a na dokumentach określony jest okres, w jakim można bon zrealizować. Zawarcie takiej transakcji rodzi za sobą konkretne skutki w podatku VAT, dlatego bardzo istotne jest to, aby w prawidłowy sposób ewidencjonować w księgach zrealizowanie vouchera przez klienta.
Ponieważ bon pełni rolę środka płatniczego lub znaku legitymacyjnego, w związku z czym pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT. Przekazanie bonu analogicznie jak przekazanie środków pieniężnych nie stanowi ani dostawy towarów ani świadczenia usług na rzecz otrzymującego voucher. Bon sam w sobie nie zaspokaja żadnych potrzeb – nie stanowi autonomicznego świadczenia, a świadczenie jest elementem konstytutywnym usługi. Przekazanie bonów nie stanowi również zaliczki w rozumieniu ustawy o VAT, ponieważ w momencie wydania bonów ani wydający ani obdarowany nie wiedzą jakie towary lub usługi zostaną wymienione na otrzymane bony, ani nawet czy do ostatecznej wymiany bonu na towar lub usługę w ogóle dojdzie.
Dodatkowe informacje?
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Accace Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.