Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nie ma wątpliwości, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego, jeżeli tak postanowiły strony w umowie o wykonaniu prac budowlanych (Wyrok TSUE z 2 maja 2019 r., sygn. akt C-224/18). Wyrok stanowić może podstawę prawną do wznowienia wszelkich postępowań sądowych i podatkowych, które w sprawach analogicznych zakończone zostały prawomocnym rozstrzygnięciem.
Jest to przełomowe orzeczenie TSUE, które podważa dotychczasową praktykę organów podatkowych. Oznacza to korzystną zmianę w branży budowlanej, która pozwoli przedsiębiorcom na poczucie większej stabilność w kwestiach rozliczeń VAT.
Dotychczasowe stanowisko organów podatkowych ukierunkowane zostało przez interpretację ogólną Ministra Finansów z dnia 1 kwietnia 2016 r., nr PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141, w której wskazane zostało, że „dla celów podatku od towarów i usług – nie należy wiązać momentu wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej ze spełnieniem formalności cywilnoprawnej, jaką jest podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego”.
Trybunał jest jednak przeciwnego zdania i stwierdza, że jeżeli strony ustaliły w umowach, że moment zakończenia prac budowlanych następuje z chwilą ich akceptacji, poprzez podpisanie protokołu odbioru robót, to właśnie ten moment jest decydujący o powstaniu obowiązku podatkowego.
Tym samym, wyrok TSUE stanowić może o zaprzestaniu obowiązywania interpretacji ogólnej Ministra Finansów. Jednocześnie, jest to istotna podstawa prawna do wznowienia wszelkich postępowań sądowych i podatkowych, które w sprawach analogicznych zakończone zostały prawomocnym rozstrzygnięciem.
KONTAKT
Mateusz Śmiałek
Tax Consultant
Tel: +48 223 132 950
E-mail: poland@accace.com