Urlop macierzyński
W dniu 17 czerwca 2013 roku weszła w życie Ustawa z dnia 28 maja 2013 roku o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Najistotniejszą zmianą jest wydłużenie możliwości urlopu związanego z narodzinami dziecka bądź przyjęcia na wychowanie, regulowane w Kodeksie pracy.
Pracownica w przypadku urodzenia jednego dziecka ma możliwość oprócz obowiązkowego urlopu macierzyńskiego w wysokości 20 tygodni (po wykorzystaniu 14 tygodni pozostałą część może wykorzystać ojciec dziecka), do skorzystania z:
- dodatkowego urlopu macierzyńskiego do 6 tyg. (może być udzielony jednorazowo lub w dwóch częściach : w wielokrotności tygodnia, na wniosek złożony nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu) oraz
- urlopu rodzicielskiego do 26 tygodni (może być udzielony najwyżej w 3 częściach : po minimum 8 tygodni każda, również na wniosek złożony nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem urlopu).
Wymienione urlopy muszę być wykorzystywane bezpośrednio w okresach następujących po sobie, bez możliwości wystąpienia jakiejkolwiek przerwy.
Ważnym udogodnieniem jest możliwość korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego również przez ojca dziecka. Co więcej z urlopu rodzicielskiego rodzice mogą korzystać w tym samym czasie, w sumie nie przekraczając limitu 26 tygodni.
Pracownica może również łączyć wykorzystywanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy w minimum połowie pełnego wymiaru czasu pracy.
Za dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski przysługuje zasiłek wypłacany zgodnie z Ustawą z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Również w zakresie urlopu wychowawczego wprowadzone zostały istotne zmiany. Po zmianach z urlopu wychowawczego można skorzystać aż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Poprzednio obowiązujące przepisy przewidywały możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.