Firmy w celu zmotywowania i wynagrodzenia swoich pracowników oprócz podstawowego wynagrodzenia oferują swoim pracownikom szereg korzyści, tj. pakiety sportowe czy opieka medyczna. Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie nieoprocentowanych pożyczek dla swoich pracowników. Warto przyjrzeć się jakie konsekwencje podatkowe niesie za sobą taki benefit.
Zgodnie z Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych między innymi czynnością cywilnoprawną podlegającą opodatkowaniu jest umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku pożyczki wynosi 2% od jej wartości. Podatnikiem natomiast jest pożyczkobiorca, czyli w tym przypadku pracownik i to on jest zobowiązany do złożenia deklaracji i zapłaty podatku a nie spółka.
Ustawa przewiduje również pewne zwolnienia z opodatkowania i tu pojawiają się wątpliwości co do interpretacji przepisów. Art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi bowiem, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem VAT lub z niego zwolniona. Usługi związana z udzielaniem pożyczek korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.
Rozstrzygnięcie kwestii, czy przedsiębiorca będący podatnikiem VAT, który jednorazowo udziela pożyczki swojemu pracownikowi działa w charakterze podatnika, budzi szereg kontrowersji oraz może zostać zakwestionowane przez fiskusa. Takie stanowisko zostało poparte m.in. wyrokiem WSA w Gliwicach z 14.04.2010 r. (sygn. akt I SA/Gl 776/09).
W podobnych sprawach wydano już wiele interpretacji i orzeczeń, które niestety są ze sobą sprzeczne. Mowa tu między innymi o interpretacji wydanej przez dyrektora IS w Poznaniu z12 marca 2013 r., sygn. ILPB2/436-329/12-2/MK, w której organ potwierdza, że pożyczki dla pracowników nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W sytuacji takich rozbieżności interpretacyjnych warto wystąpić o interpretację indywidualną.
Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Accace Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.
Kontakt:
Magdalena Kapka, Senior Accountant Tel.: +48 223 132 950 E-mail: poland@accace.comTo również może Cię zainteresować: