Prawo uczestnictwa w zgromadzeniu wspólników oraz wykonywanie prawa głosu nie ma charakteru osobistego i może być realizowane przez pełnomocnika. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawa lub umowa spółki może taką możliwość ograniczyć.
Na tle tej regulacji, w doktrynie prezentowane są dwa przeciwstawne stanowiska. Pierwsza zakłada, że umową spółki można całkowicie wyłączyć udział pełnomocnika w zgromadzeniu wspólników. Z kolei według drugiego poglądu, umowa może jedynie ograniczać, a nie całkowicie wyłączać udział pełnomocnika w zgromadzeniu wspólników. Większość jednak opowiada się za trafnością drugiego stanowiska podnosząc, iż gdyby ustawodawca chciał dopuścić możliwość wyłączenia udziału pełnomocnika w zgromadzeniu, w sposób wyraźny by to uregulował. Podobnie orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 6.06.2013 (I ACa 225/13).
Pełnomocnictwo upoważniające do uczestnictwa w zgromadzeniu wspólników powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności. Należy podkreślić, że faks nie spełnia tych wymagań (tak Sąd Apelacyjny w Warszawie w uzasadnieniu wyroku z 21 czerwca 2000 r, I ACa 189/00).
Pełnomocnictwo do udziału w zgromadzeniu wspólników może być także pełnomocnictwem ogólnym (np. pełnomocnictwo do udziału we wszystkich zgromadzeniach wspólników) bądź też rodzajowym (np. upoważnienie do udziału we wszystkich zgromadzeniach zwyczajnych). Takie pełnomocnictwa przydatne są w szczególności podczas długiej nieobecności wspólnika w kraju.
Należy pamiętać, że pełnomocnikami w zgromadzeniu wspólników nie mogą być członek zarządu ani pracownik spółki. Głos oddany przez nich jako pełnomocników będzie nieważny. Jednakże pełnomocnikiem będzie mógł być pracownik zatrudniony w spółce na podstawie innego stosunku prawnego aniżeli stosunek pracy. Ponadto, nie ma również przeszkód, aby pełnomocnikiem na zgromadzeniu wspólników był członek zarządu lub pracownik spółki zależnej.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Accace Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.