Pracodawcy zatrudniający według stanu na 01 stycznia danego roku kalendarzowego mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą zrezygnować z tworzenia ZFŚS oraz z wypłacania pracownikom świadczenia urlopowego.
Aby w sposób skuteczny poinformować pracowników o tak podjętej decyzji, należy, do dnia 31 stycznia danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u pracodawcy – np. poprzez wywieszenie decyzji na tablicy ogłoszeń, wręczenie pism pracownikom, lub rozesłanie informacji drogą elektroniczną.
Wg orzecznictwa sądowego, opóźnienie w przekazaniu informacji o nietworzeniu ZFŚS oraz o nie wypłacaniu pracownikom świadczenia urlopowego, nie stanowi przesłanki do jego wypłacania. (Wyrok z 1.03.2007r – I OSK 814/06, wyrok z 15.01.2008 syg.akt. XII Pa 442/07, natomiast stanowisko PIP jest w tym zakresie bardziej rygorystyczne. Warto również tutaj zaznaczyć, iż nie poinformowanie przez pracodawcę pracowników w w.w rezygnacjach oraz niewypłacenie w ciągu roku kalendarzowego świadczenia urlopowego może zostać potraktowane przez PIP jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika, a pracodawca – ukarany karą grzywny.
Przypomnijmy: Świadczenie Urlopowe należy wypłacić pracownikom przed skorzystaniem przez niego z 14 dniowego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Dni wolne od pracy (soboty, niedziele, święta) są włączone w sumę 14 dni.
Kwota świadczenia urlopowego jest uzależniona od wymiaru czasu pracy pracownika. Dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi: 1093,93 zł, dla pracownika zatrudnionego w połowie wymiaru czasu pracy – 546,97 zł, dla pracownika zatrudnionego w wymiarze ¾ etatu – 820,45.
WAŻNE:
Świadczenie urlopowe jest wyłączone z podstawy składek ZUS, a jedynie objęte PIT. Stąd, ponieważ nie generuje dodatkowych kosztów ZUS dla pracodawcy, oraz jest doskonałym narzędziem motywującym do korzystania z urlopów wypoczynkowych, jest chętnie wykorzystywane przez pracodawcę.
Kontakt: Monika Wierzbowska,Payroll Accountant Email: poland@accace.com Tel.: +48 223 132 950