Skutki prowadzenia budowy z naruszeniem obowiązków uzyskania pozwolenia na budowę lub obowiązku zgłoszenia prac uregulowane zostały w art. 48 – 51 ustawy prawo budowlane.
Co do zasady, wykonywanie prac budowlanych bez wymaganego pozwolenia wiąże się dla inwestora z dotkliwą opłatą legalizacyjną (przykładowo w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego 50 tys. złotych) lub koniecznością przywrócenia stanu poprzedniego.
Należy jednak zauważyć, że przepisy dotyczące opłaty legalizacyjnej mają zastosowanie jedynie do tych przypadków samowoli budowlanej, które stanowią budowę w rozumieniu ustawy. Będą to zatem te sytuacje, gdy inwestor bez wymaganego pozwolenia dokonuje budowy nowego obiektu, a także zgodnie z art. 3 pkt 6 ustawy prawo budowlane prowadzi prace polegające na odbudowie, rozbudowie lub nadbudowie obiektu. Ponadto, postępowanie to ma zastosowanie jedynie w tych przypadkach, w których inwestor postępując zgodnie z prawem musiałby uzyskać pozwolenia na budowę.
Z tego wynika, że opłacie legalizacyjnej nie będą podlegać te przypadki prowadzenia robót budowlanych, które nie są budową w rozumieniu ustawy (np. remont lub montaż). Ponadto, łagodniejsza procedura, niezwiązana z koniecznością uiszczania opłaty legalizacyjnej będzie mieć zastosowanie przy bezprawnym wykonywaniu tych robót budowlanych, które zgodnie z ustawą wymagają jedynie zgłoszenia, nawet jeśli ich charakter odpowiada definicji budowy. Przykładowo opłacie legalizacyjnej nie będzie, co do zasady, podlegać budowa wiaty lub altany o powierzchni do 25 m2 prowadzona z naruszeniem obowiązku zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót budowlanych.
Nawet jednak w tych przypadkach inwestor naruszający przepisy ustawy musi liczyć się z negatywną reakcją nadzoru budowlanego, który w sytuacji samowoli budowlanej jest obowiązany wydać postanowienia o wstrzymaniu robót budowlanych. Wykonywanie robót pomimo ich wstrzymania przez nadzór budowlany stanowi przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Kontakt: Agnieszka Samborska, Radca prawny/ Legal Adviser Tel.: +48 22 313 29 50 Email: poland@accace.com
To również może Cię zainteresować:
- Odwrócony mobbing w Polsce
- Opłata od złożenia dokumentu pełnomocnictwa
- Podróże służbowe – konsekwencje na gruncie prawnym, podatkowym i ubezpieczeniowym
- Oddelegowanie pracownika do innego Państwa – zagadnienia prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe
- Jak prawidłowo wyliczyć urlop pracownikom przechodzącym na emeryturę?
- Procesy kadrowo-płacowe a ochrona danych osobowych – w praktyce