W dniu 13 października 2019 r. rozpoczął swoją działalność rejestr beneficjentów rzeczywistych („rejestr UBO”), w którym gromadzone są i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, tj. osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką.
Do podania danych o swoich beneficjentach rzeczywistych zobowiązane zostały spółki jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz niepubliczne spółki akcyjne. Podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego przed 13 października 2019 r. muszą zarejestrować beneficjenta rzeczywistego do 13 kwietnia 2020 r. Podmioty zarejestrowane po dniu 13 października 2019 r., są zobowiązane do przekazania informacji o beneficjentach rzeczywistych do rejestru UBO w terminie 7 dni od daty rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Zgłoszenie do rejestru UBO musi być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym przez profil zaufany e-PUAP przez osobę upoważnioną do reprezentowania podmiotu i złożony wyłącznie za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Ministerstwa Finansów.
Możliwe kary
Przedsiębiorstwa, które nie dopełniły obowiązku przekazania wymaganych informacji do rejestru UBO w terminach określonych powyżej, mogą zostać ukarane grzywną wynoszącą nawet do 1 000 000 000 PLN.
Accace oferuje doradztwo w zakresie identyfikacji ostatecznego beneficjenta rzeczywistego wraz z uzyskaniem podpisu elektronicznego lub e-Puap. W razie wątpliwości bądź dalszych pytań odnoście do rejestru UBO, prosimy o kontakt z działem prawnym Accace.

KONTAKT
Agnieszka Samborska
Legal Adviser
Tel: +48 223 132 953
E-mail: agnieszka.samborska@accace.com