Prawo do reprezentowania pracowników w rozmowach z pracodawcą przysługuje w pierwszej kolejności związkom zawodowym. Uprawnienia do konsultowania spraw pracowniczych mają również rady pracowników. Wielu pracodawców nie wyłoniło jednak żadnych form współdziałania z pracownikami, a potrzeba współpracy stała się szczególnie aktualna po ostatnich zmianach przepisów Kodeksu pracy.
Kompetencje do reprezentowania pracowników w rozmowach z pracodawcą w pierwszej kolejności posiadają związki zawodowe, z którymi pracodawca uzgadniania i konsultuje różne sprawy pracownicze. Jeżeli pracodawca posiada u siebie przynajmniej jedną organizację związkową to nie uniknie m.in.: konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy bezterminowej; uzgodnienia ze związkami treści regulaminów wewnętrznych; omówienia kwestii związanych z tworzeniem ZFŚS.
Należy również zwrócić uwagę, że utworzenie w firmie związku zawodowego wyłącza od rozmów z pracodawcą inne przedstawicielstwo pracownicze, jakim jest rada pracowników oraz przedstawiciel pracowników. Co do równoległego występowania w danym zakładzie rady pracowników i przedstawicieli pracowników, to podmioty te nie wykluczają się wzajemnie. Można uznać, że każde z tych dwóch przedstawicielstw konsultuje z pracodawcą właściwy dla siebie zakres spraw.
Po ostatnich zmianach Kodeksu pracy, które umożliwiły wprowadzenie rocznego okresu rozliczeniowego dla ogółu pracodawców oraz dały podstawę do stosowania ruchomego rozkładu czasu pracy, aktualny stał się temat przedstawicieli pracowników. Przedstawiciele pracowników (o ile w firmie nie ma związków zawodowych) są bowiem niezbędni dla m.in. wprowadzenia rocznego okresu rozliczeniowego czy wdrożenia ruchomego rozkładu czasu pracy. Nie można też bez ich zgody ustalić regulaminu ZFŚS czy kwestii rezygnacji z Funduszu.
Pierwszym etapem wyłonienia przedstawicieli pracowników w danej firmie powinno być poinformowanie pracowników o wyborach na przedstawicieli pracowników oraz powodach dla których wybory są organizowane oraz zasadach wyłonienia przedstawicieli. Przykładowo można wskazać liczbę tych przedstawicieli oraz kryterium decydujące o ich zwycięstwie. W informacji należy wyznaczyć termin na zgłaszanie kandydatur przez pracowników oraz wskazać, gdzie należy składać zgłoszenia. Po upływie wyznaczonego terminu pracodawca powinien komisyjnie dokonać przeliczenia głosów.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Kontakt: Pan Marcin Bek Senior Payroll Accountant Email: poland@accace.com Tel.: +48 223 132 950