Prowadzenie działalności na działce ma wpływ na opodatkowanie transakcji zbycia prawa jej wieczystego użytkowania
„Skoro wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą na tej działce, to nie można uznać, że późniejsza sprzedaż prawa wieczystego użytkowania jest elementem zarządzania majątkiem prywatnym”. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z dnia 1 października 2013 r. (sygn. akt I FSK 1414/12, uzasadnienie ustne), który jednocześnie uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 26 czerwca 2012 r. (sygn. akt I SA/Kr 638/12) i tym samym przyznał rację rozstrzygnięciu Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 marca 2013 r. (interpretacja indywidualna sygn. akt IBPP4/443-569/12/BP).
We wniosku o interpretację indywidualną wnioskodawca zwrócił się do Ministra Finansów z pytaniem czy transakcja zbycia m.in. prawa wieczystego użytkowania działki rekreacyjnej będzie opodatkowana podatkiem VAT. Zdaniem Ministra Finansów będzie ona podlegała opodatkowaniu (nie wskazał czy będzie opodatkowana), w związku z tym, że wnioskodawca przez pewien czas dzierżawił część posadowionego na tej działce pawilonu socjalnego i wynajmował budynek stacji transformatorowej, również tam się znajdującej. Natomiast skoro najem i dzierżawa stanowią odpłatne świadczenie usług, to nieruchomość była związana z prowadzeniem działalności gospodarczej (w związku z tym zbycie prawa użytkowania wieczystego wykracza poza zakres zarządu majątkiem osobistym), a zatem wnioskodawca dla tej czynności będzie występował w charakterze podatnika VAT.
Zaskarżoną interpretację uchylił WSA w Krakowie, stwierdzając, że fakt, iż wnioskodawca wykorzystywał część nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej nie ma wpływu na podleganie analizowanego zbycia opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż tylko aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, przy zaangażowaniu środków podobnych do tych wykorzystywanych przez podmioty profesjonalne, można uznać za działalność gospodarczą, a pomiot ją wykonującą za podatnika VAT. Z takim rozumowaniem nie zgodził się NSA uznając, że skoro wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą na działce, to nie można uznać, że późniejsza sprzedaż jej prawa wieczystego użytkowania jest elementem zarządzania majątkiem prywatnym.
Jeżeli byliby Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Kontakt:
Katarzyna Kopaczewska, Head of OutsourcingTel.: +48 223 132 950 Email: poland@accace.com