Instytucja prokury w świetle najnowszego orzecznictwa
Zgodnie z kodeksem cywilnym, prokura to pełnomocnictwo udzielone przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Prokura powstaje z chwilą jej udzielenia na piśmie, wpis do rejestru ma jedynie charakter deklaratoryjny.
Niewątpliwą zaletą prokury jest to, że może ona być w każdym czasie odwołana. Ponadto głównymi zaletami prokury są: jawność osoby prokurenta, poprzez obowiązek umieszczania jego nazwiska w rejestrze przedsiębiorców oraz jej ustawowe uregulowanie określające szczegółowo zakres umocowania.
Sąd Najwyższy w ostatnim czasie wypowiedział się w kwestii wątpliwości interpretacyjnych wokół instytucji prokury.
24 lipca 2013 roku (sygn. akt III CZP 45/13) Sąd Najwyższy potwierdził, iż prokurent jest uprawniony do udzielenia pełnomocnictwa procesowego w postępowaniu cywilnym pracownikowi przedsiębiorcy, co do tej pory było kwestią sporną.
Ponadto w wyroku o sygnaturze V CSK 177/12 z dnia 15 marca 2013r. Sąd Najwyższy wypowiedział się na temat tego, czy prokurent może ponosić odpowiedzialność za niezgłoszenie w odpowiednim terminie upadłości spółki. Sąd Najwyższy uznał, że surowe konsekwencje niezgłoszenia we właściwym terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, wynikające z ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze dotyczą wyłącznie osób zobowiązanych do zgłoszenia takiego wniosku. Zatem, wobec prokurentów, którym doktryna prawa przypisuje jedynie możliwość takiego działania, nie mogą zostać orzeczone zakazy określone we wskazanej ustawie.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.