UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
Praca zdalna na nowych zasadach już od 7 kwietnia 2023 r.
Dnia 7 kwietnia 2023 r. wejdzie w życie ustawa regulująca zasady pracy zdalnej. Obecnie instytucja ta bazuje na tzw. „ustawie covidowej”*, która nadaje jej bardzo odformalizowany charakter. Opiera się ona na podstawie polecenia pracodawcy i jest możliwa o ile rodzaj pracy oraz warunki jej wykonywania na to pozwalają. Wprowadzenie nowej regulacji zastąpi dotychczas obowiązujące przepisy a także rozszerzy katalog wymogów formalnych pozwalających na korzystanie z pracy zdalnej przez pracowników.
Praca zdalna, co do zasady będzie dozwolona wyłącznie na podstawie uzgodnienia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, przy zawieraniu umowy o pracę lub w trakcie zatrudnienia. Uzgodnienie takie mogą stanowić:
Wyjątkiem od powyższej zasady uzgodnienia jest polecenie pracy zdalnej uzasadnione wyłącznie okolicznościami niezależnymi od pracodawcy. Przykłady takich okoliczności to stan nadzwyczajny, stan epidemii, stan zagrożenia epidemicznego oraz okres 3 miesięcy po ich odwołaniu lub okres, w którym zapewnienie przestrzegania przepisów BHP w miejscu pracy jest czasowo niemożliwe z powodu siły wyższej.
Należy przy tym pamiętać, że przed dopuszczeniem do pracy zdalnej pracownik powinien złożyć oświadczenie o posiadaniu odpowiednich warunków lokalowych i technicznych do jej wykonywania. Brak takiego oświadczenia uniemożliwia skorzystania z omawianej instytucji.
Pracodawca będzie zobowiązany do uwzględnienia wniosków pracowników o pracę zdalną, w następujących przypadkach:
Na mocy nowych regulacji pracodawcy będą zobowiązani rozszerzyć informację o warunkach zatrudnienia o dodatkowe informacje wymagane przy pracy zdalnej. Musi to nastąpić przed rozpoczęciem wykonywania w ten sposób pracy przez pracownika.
Pracodawcy zostaną także zobowiązani do zapewnienia pracownikowi:
Obowiązek zwrotu kosztów niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej może zostać spełniony także poprzez wypłatę ryczałtu, którego wysokość będzie odpowiadać przewidywanym kosztom ponoszonym przez pracownika z tego tytułu. Pracownik może korzystać ze swoich materiałów i narzędzi pracy o ile spełniają one wymagania BHP, przysługuje mu z tego tytułu wypłata ekwiwalentu przez pracodawcę. Uaktualnieniu w związku z charakterystyką pracy zdalnej uległy także przepisy dot. BHP oraz kontroli miejsca pracy przez pracodawcę.
Ustawodawca mając na uwadze popularność, jaką cieszyła się w ostatnich latach forma wykonywania pracy poza siedzibą pracodawcy nazywana potocznie „home office”, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i pracowników wprowadził jej odpowiednik do Kodeksu Pracy nazwany okazjonalną pracą zdalną. Jest ona wysoce odformalizowana i wykonywana wyłącznie ze względu na potrzeby pracownika. Jej wymiar został ograniczony do 24 dni w roku. Z korzystania z niej nie zostali wykluczeni pracownicy, którzy już korzystają z podstawowej formy pracy zdalnej częściowo np. kilka dni w tygodniu.
W przypadku korzystania z okazjonalnej pracy zdalnej wyłączony został szereg obowiązków występujących przy podstawowej formie pracy zdalnej, m.in. dotyczących formalnych podstaw uzgodnienia pracy zdalnej, rozszerzenia informacji dot. warunków zatrudnienia, obowiązku zapewnienia narzędzi i sprzętu oraz zwrotu ich kosztów.
* Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 , innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 Marca 2020 roku (Dz.U. 2020 poz. 374)
Podstawa prawna: Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 , innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 Marca 2020 roku (Dz.U. 2020 poz. 374), Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy wraz z późn. zmianami, Projekt ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.