UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) to narzędzie ułatwiające dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dzięki któremu:
Pracodawca może korzystać z aplikacji ePłatnik zamiast klasycznego programu Płatnik w zakresie:
Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) wymaga od pracodawcy zarejestrowania się poprzez wypełnienie specjalnego formularza w wersji elektronicznej na stronie ZUS oraz potwierdzenia tożsamości.
Pracodawca ma do wyboru czy tego potwierdzenia chce dokonać osobiście w jednostce ZUS, czy elektronicznie. Ten drugi sposób jest możliwy wyłącznie w przypadku posiadania przez pracodawcę tzw. podpisu elektronicznego (certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP – elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej) lub gdy pracodawca korzysta z systemu bankowości elektronicznej w banku, który podpisał porozumienie z ZUS.
Od 1 stycznia 2016 roku są stosowane elektroniczne zwolnienia lekarskie tzw. e-ZLA, które od połowy 2018 roku definitywnie zastąpią zwolnienia papierowe. W praktyce oznacza to, że każdy pracodawca najpóźniej do końca czerwca 2018 roku powinien założyć profil na PUE. Jedną z kluczowych korzyści dla pracodawcy, wynikających z posiadania dostępu do PUE, jest bieżąca informacja o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA oraz dostęp do tego zwolnienia. Z jednej strony taka procedura skraca czas, w którym pracodawca dowiaduje się o zwolnieniu pracownika, z drugiej umożliwia wystąpienie drogą elektroniczną do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnienia w czasie jego trwania.
Z punktu widzenia pracownika, e-zwolnienia będą również dużym ułatwieniem dla pacjentów, którzy nie mają obowiązku dostarczać e-zwolnienia do pracodawcy (w takim przypadku pacjent nie jest związany terminem 7 dni na dostarczenie zwolnienia do pracodawcy). Wówczas, nie mają również zastosowania konsekwencje w postaci obniżenia zasiłku chorobowego, czy opiekuńczego z powodu przekroczenia terminu na dostarczenie zwolnienia do pracodawcy. Jeśli pracodawca pacjenta nie będzie miał profilu
na PUE, nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA. W takiej sytuacji lekarz musi wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia, który pracownik musi dostarczyć swojemu pracodawcy.