Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w rozstrzygnięciu z dnia 8 października 2013 r. (sygn. akt III SA/Wa 1929/13) uchylił interpretację indywidualną prawa podatkowego, w której Minister Finansów stanął na stanowisku, że wyłączenie niektórych składników majątkowych z przedmiotu aportu powoduje, że przestaje on wypełniać definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej „ZCP”).
W uchylonej interpretacji jedynym powodem, dla którego Minister Finansów nie uznał przedmiotu aportu za ZCP, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, było wyłączenie z przedmiotu aportu części lokali i 20% współwłasności w prawie użytkowania wieczystego gruntów, nie analizując przy tym ustawowych przesłanek, wedle których masę majątkową należy uznać za ZCP tj. np. przesłanki wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego. Zdaniem sądu, sam fakt wyłączenia niektórych składników automatycznie nie przesadza o utracie przez taką masę statusu ZCP, należy zbadać w takiej sytuacji czy przedmiot aportu wypełnienia przesłanek definicji ZCP, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy
o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jeżeli byliby Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia uprzejmie prosimy o kontakt.
Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Accace Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.
Kontakt:
Katarzyna Kopaczewska, Head of OutsourcingTel.: +48 223 132 950 Email: poland@accace.com