Podpisana przez prezydenta ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, wprowadza modyfikacje także na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Istotne zmiany dotyczą zasad opodatkowania części wspólnych budynku, w którym wyodrębniono własność lokali.
Nowelizacja usunie istniejącą dotychczas lukę prawną w zakresie określenia przedmiotu opodatkowania części wspólnej nieruchomości. Zgodnie z obecnym stanem prawnym grunt oraz części budynków stanowiące współwłasność opodatkowane są przez każdego z właścicieli lokali według proporcji powierzchni użytkowej lokalu danego właściciela do powierzchni użytkowej całego budynku. Stosowanie obowiązującej treści przepisu powoduje, że podatek płacony jest tylko od części powierzchni stanowiącej współwłasność. W przypadku odpowiedniego wyodrębnienia własności lokali stanowiących niewielką powierzchnię całego budynku i dużej części wspólnej istnieje możliwość znacznego zoptymalizowania płaconego podatku od nieruchomości.
Celem nowelizacji omawianego przepisu jest opodatkowanie całości powierzchni użytkowej nieruchomości. Po zmianach, wysokość podatku od gruntu oraz powierzchni wspólnych ciążyć będzie na właścicielach lokali w proporcji wynikającej ze stosunku powierzchni użytkowej wyodrębnionych lokali do całkowitej powierzchni użytkowej wszystkich lokali (nie całego budynku). Dzięki nowelizacji, podatek będzie płacony w stosunku odpowiadającym udziałowi w części wspólnej nieruchomości.
Nowelizacja obowiązywać będzie od
1 stycznia 2016 r. W związku z tym podatnicy, którzy do tej pory wykorzystywali dotychczasową konstrukcję przepisu do obniżenia płaconych podatków, od nowego roku będą zobowiązani do zapłaty wyższego podatku od nieruchomości.