Zgodnie z Kodeksem Pracy mobbing to zachowania dotyczące pracownika, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go. Działania te wywołują u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, mają na celu poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie lub wyeliminowanie go z zespołu współpracowników. Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub odszkodowania, gdy mobbing był przyczyną rozwiązania umowy o pracę.
Mobbingować mogą wszyscy pracownicy, zarówno przełożeni jak i podwładni. Należy pamiętać, że przełożony tak samo jak każdy inny pracownik może stać się ofiarą mobbingu.
Pracodawca jest obowiązany zapobiegać mobbingowi w zakładzie pracy. To przeciwko niemu wnoszone jest powództwo sądowe i to on zobowiązany jest do zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego oraz odszkodowania osobie, która doświadczyła mobbingu. Co więcej pracodawca jest odpowiedzialny za przypadki mobbingu, które mają miejsce na terenie zakładu pracy, nawet jeżeli dopuszcza się go osoba zatrudniona na podstawie innego stosunku niż stosunek pracy.
Istnieje jednak możliwość uwolnienia się przez pracodawcę od odpowiedzialności za mobbingowanie. Niezbędne jest wykazanie, że podejmował on działania mające na celu zapobieżenie mobbingowi w zakładzie pracy. Takim działaniem jest np. wprowadzenie wewnętrznej polityki antymobbingowej. Gdy pracodawca podejmie obiektywnie skuteczne działania mające zapobiegać mobbingowi, odpowiedzialność będzie spoczywać tylko na sprawcy. Dlatego też warto się zabezpieczyć przed roszczeniami z tytułu mobbingu.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Kontakt