W celu dostosowania przepisów krajowych do dyrektyw unijnych, których termin wdrożenia upływa z końcem 2015 r., rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednym z głównych założeń projektu jest wprowadzenie dodatkowego warunku stosowania zwolnienia dla dywidend.
Aby zastosować zwolnienie dla dywidendy, podmiot wypłacający będzie miał obowiązek posiadania oświadczenia beneficjenta dywidendy. W oświadczeniu tym, odbiorca będzie zobowiązany zadeklarować, że wypłacana dywidenda nie wynika z czynności, których celem było uzyskanie zwolnienia z dochodu na skutek stosowania fikcyjnych uzgodnień nieodzwierciedlających rzeczywistości gospodarczej. Brak takiego oświadczenia spowoduje obowiązek pobrania podatku przez podmiot wypłacający dywidendę.
Prawdziwość oświadczenia będzie mogła zostać zweryfikowana w czasie kontroli. Jeżeli organ podatkowy wykaże, że oświadczenie złożone przez beneficjenta dywidendy jest fałszywe, określi zobowiązanie podatkowe i odmówi zastosowania zwolnienia od wypłacanych dywidend.
Omawiane przepisy mają wejść w życie 31 grudnia 2015 r. i będą miały zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2016 r.
Inne artykuły tego autora:
- Czy dywidenda wypłacona wspólnikom na podstawie Uchwały o podziale zysku, w której nie określono terminu wypłaty będzie zgodna z prawem?
- Nowe zasady w zakresie kwartalnych rozliczeń VAT w 2017 r.
- Istotne zmiany w przepisach podatkowych w 2017 roku – cz.1 | eBook
- Istotne zmiany w podatkach w 2017 roku cz.2 | eBook
- Obniżona stawka podatku akcyzowego dla piw produkowanych przez małe browary (wyrok TSUE)
- Nowelizacja prawa budowlanego a podatek od nieruchomości