Uelastycznienie czasu pracy – zmiana ustawy. Kodeks pracy z dnia 12 lipca 2013 r.
14 dni od ogłoszenia w dniu 8 sierpnia 2013 r. (DZ.U. z 2013 nr 0 poz. 896) ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy wchodzą w życie przepisy ułatwiające pracodawcy planowanie i rozliczanie czasu pracy zatrudnionych pracowników. Najistotniejsze udogodnienia dla obu stron to:
art. 129 daje możliwość wydłużenia okresów rozliczeniowych max do 12 miesięcy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi, lub dotyczącymi organizacji czasu pracy, przy czym rozkład pracy może być przygotowywany na okres, obejmujący co najmniej miesiąc i wręczony co najmniej 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w danym okresie; dodatkowo sprecyzowano okoliczności, kiedy pracodawca nie jest obowiązany sporządzać rozkładu czasu pracy i zagwarantowano pracownikowi w miesiącu niewykonywania pracy ze względu na rozkład czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym prawo do minimalnego wynagradzania (proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika).
art. 1401 wprowadza ruchomy czas pracy z możliwością:
- ustalania różnych godzin rozpoczynania pracy w kolejno następujących po sobie dniach roboczych, lub
- przewidywania przedziału czasu, w których pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu roboczym dla pracownika,
przy jednoczesnym zakazie naruszania prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego. W tym przypadku ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie, nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.
art. 150 uzupełnia zmiany wyszczególniając w jaki sposób systemy i rozkłady czasu pracy mogą być wprowadzane. Ruchomy system czasu pracy oraz przedłużenie okresu rozliczeniowego maksymalnie do 12 miesięcy ustala się w układzie zbiorowym lub porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.
Jeżeli takie organizacje nie działają w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników w trybie przyjętym u danego pracodawcy, kopię porozumienia dotyczącą przedłużenia okresu rozliczeniowego pracodawca przekazuje w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia do okręgowego inspektora pracy.
– w §21 .dodanym do art.151 ustawodawca wprowadził istotny zapis umożliwiający pracownikowi na jego pisemny wniosek załatwienie spraw osobistych i odpracowania tego w innym dniu roboczym. Oczywiście taka praktyka nie może naruszać prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego.
art. 139 ułatwia możliwość wprowadzenia przerywanego systemu czasu pracy. Do tej pory można było go wprowadzić tylko za zgodą organizacji związkowej w drodze postanowienia układu zbiorowego pracy. Nowelizacja przepisu rozszerzyła go o pracodawców , u których nie działa organizacja związkowa w trybie porozumienia z przedstawicielami pracowników wyłonionym u danego pracodawcy. Nadal pozostawiono możliwość dla osoby fizycznej, prowadzącej działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, u której nie działa zakładowa organizacja związkowa na wprowadzenie systemu przerywanego na podstawie umowy o pracę.
W związku ze zmianą § 2 w art. 129 w kodeksie pracy porządkowo ustawodawca musiał skreślić odesłanie do niego w Ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych w art. 30 ust.5
Kontakt:
Ewa Dolegacz, Payroll AccountantTel.:+48 223132950 E-mail: poland@accace.com
To również może Cię zainteresować: