Na podstawie obowiązujących przepisów, osoby będące członkami zarządu, solidarnie odpowiadają za zobowiązania spółki, gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Zatem, aby możliwe było pociągnięcie członka zarządu do odpowiedzialności muszą być spełnione dwie przesłanki:
- niezaspokojona wierzytelność;
- egzekucja prowadzona przeciwko spółce okaże się bezskuteczna (wystąpienie tej przesłanki można wykazać na postawie każdego dowodu potwierdzającego, że spółka nie jest w stanie zaspokoić wierzyciela).
Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość uwolnienia się członka zarządu spółki od odpowiedzialności za zobowiązania spółki, jeśli wykaże, że:
- we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe (zgodnie z przepisami wniosek o ogłoszenie upadłości powinien być zgłoszony w ciągu dwóch tygodni od zaistnienia podstaw prawnych do ogłoszenia upadłości);
- niezgłoszenie w/w wniosku nastąpiło bez winy członka zarządu (należy wykazać, że nie można przypisać członkowi zarządu braku należytej staranności przy uwzględnieniu zawodowego miernika staranności, może to być dłuższa nieobecność bądź choroba członka zarządu);
- pomimo niezgłoszenia w/w wniosku wierzyciel nie poniósł szkody (należy wykazać, że w postępowaniu upadłościowym wierzyciel i tak nie zostałby zaspokojony).
Ponadto, uchylić się od odpowiedzialności będą mogli również ci członkowie zarządu, którzy wykażą, że w czasie sprawowania zarządu sytuacja majątkowa spółki nie uzasadniała złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub otwarcie postępowania układowego.
Należy dodać, że odpowiedzialność dotyczy osób rzeczywiście pełniących funkcję członka zarządu. Nie ma tu znaczenia, czy dany członek zarządu jest wpisany do rejestru.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Accace Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.