Rozwiązanie spółki z o.o. nie następuje samoistnie, ale tylko po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego
Przyczyny rozwiązania spółki z o.o. określa art. 270 ksh. Należą do nich:
- przyczyny przewidziane w umowie spółki;
- uchwała wspólników spółki o rozwiązaniu spółki lub o przeniesieniu siedziby spółki za granicę;
- ogłoszenie upadłości spółki (dotyczy wyłącznie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku spółki albo układ likwidacyjny, nie dotyczy zaś ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu);
- inne przyczyny przewidziane prawem.
Zaistnienie jednej z powyższych przyczyn nie powoduje jeszcze ustania bytu prawnego, lecz wejście spółki w końcową fazę jej funkcjonowania, tj. w fazę likwidacji. Przepisy nie przewidują wyjątków od zasady, iż rozwiązanie następuje po przeprowadzeniu likwidacji. Procedura likwidacyjna nie jest stosowana jedynie w sytuacji ogłoszenia upadłości, bowiem w tym wypadku zamiast postępowania likwidacyjnego toczy się postępowanie upadłościowe.
Celem likwidacji jest:
- zakończenie bieżących interesów spółki;
- ściągnięcie wierzytelności;
- wypełnienie zobowiązań;
- spieniężenie majątku spółki;
- podział majątku spółki między wspólników.
Tylko w powyższym zakresie mogą być podejmowane decyzje i czynności prawne. W okresie likwidacji spółka jest reprezentowana przez likwidatora bądź likwidatorów. Firma spółki zostaje uzupełniona dodatkiem „w likwidacji”, która to zmiana musi być zarejestrowana w sądzie rejestrowym. Rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia spółki z rejestru.
Należy podkreślić, że wszczęcie postępowania likwidacyjnego nie musi zakończyć się rozwiązaniem spółki, bowiem w pewnych sytuacjach wspólnicy podejmując stosowną uchwałę mogą zapobiec jej rozwiązaniu.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.