Intercyza jest potoczną nazwą umowy majątkowej zawieranej przez małżonków (lub osoby zamierzające wstąpić w związek małżeński). Zasadą w polskim prawie jest ustawowa wspólność majątkowa. Oznacza to, iż z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa. Z pewnymi wyjątkami prawa nabyte po zawarciu związku są wspólne, co za tym idzie – zobowiązania również.
Intercyzą można natomiast odmiennie uregulować stosunki majątkowe w małżeństwie. Aby dokument był skuteczny, musi mieć formę aktu notarialnego. W przeciwnym razie nie wywoła żadnych skutków.
Częstym celem zawarcia umowy małżeńskiej jest wyłączenie wzajemnej odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez drugiego małżonka. W pełnym zakresie jest to realizowane, gdy małżonkowie ustanawiają jedną z form rozdzielności majątkowej.
Jednak umowna rozdzielność majątkowa nie zawsze ochroni współmałżonka przed wierzycielami. Jeśli bowiem chodzi o długi małżonków, intercyza działa na przyszłość, ma więc znaczenie tylko dla długów, które powstaną po jej podpisaniu. Ale i tu prawo wprowadza istotne ograniczenie. Na umowę o rozdzielności majątkowej można się powołać tylko w sytuacji, kiedy jej zawarcie i rodzaj były wierzycielom wiadome. A więc intercyza jest skuteczna wobec wierzycieli tylko wtedy, gdy o niej wiedzieli.
Co jednak istotne, osoby trzecie nie mogą się zasłaniać niewiedzą co do istnienia intercyzy w sytuacji, w której wzmianka o umowie majątkowej małżeńskiej osoby będącej wspólnikiem spółki handlowej zostanie wpisana do rejestru przedsiębiorców w KRS.
Sporządzenie intercyzy to dobry sposób na zabezpieczenie majątku małżonków przed egzekucją. Trzeba jednak o tym pomyśleć odpowiednio wcześnie oraz uprzedzać kontrahentów o istnieniu tej umowy przed zaciągnięciem zobowiązań lub dokonać stosownego wpisu w dokumentach rejestrowych spółki.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.