W pierwszej kolejności należy wskazać, że wino, które niemiecki przedsiębiorca zamierza wysyłać do Polski jest wyrobem podlegającym akcyzie. Stawka akcyzy na wino wynosi 158,00 zł od jednego hektolitra wyrobu gotowego. Jeżeli jednak byłyby to wina wzmacniane alkoholem etylowym, wówczas stawka akcyzy wynosiłaby 318,00 zł od 1 hektolitra wyrobu gotowego. Ponadto, wina wysyłane z Niemiec do Polski podlegają w Polsce opodatkowaniu VAT wg stawki podstawowej (obecnie 23%). W podstawie opodatkowania podatkiem VAT uwzględnia się należny podatek akcyzowy.
Należy również pamiętać, że sprzedaż wysyłkowa wina z Niemiec do osób fizycznych w Polsce wiąże się z koniecznością ustanowienia przez niemieckiego przedsiębiorcę przedstawiciela podatkowego. Na przedstawicielu podatkowym ciąży obowiązek składania deklaracji podatkowych na akcyzę oraz zapłaty tego podatku w Polsce.
Co do zasady, niemiecki przedsiębiorca będzie mógł odzyskać akcyzę zapłaconą w Niemczech od wysłanego do Polski wina. Jednakże, będzie to możliwe dopiero po uzyskaniu od swojego przedstawiciela podatkowego dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy lub złożenie deklaracji akcyzowej w Polsce.
Przedstawicielem podatkowym niemieckiego przedsiębiorcy może być podmiot, który spełnia szereg wymogów określonych w ustawie o podatku akcyzowym i uzyska stosowne zezwolenie wydawane przez właściwego naczelnika urzędu celnego.
Niezależnie od powyższego, niemiecki przedsiębiorca powinien zarejestrować się w Polsce na VAT oraz składać deklaracje podatkowe i płacić ten podatek. Należy zwrócić uwagę, że niemiecki przedsiębiorca może składać deklaracje podatkowe oraz płacić podatek VAT za okresy kwartalne.
Warto również zaznaczyć, że wina sprzedawane wysyłkowo z Niemiec do Polski muszą być oznaczone polskimi znakami akcyzy, zanim zostaną przemieszczone na terytorium Polski. W praktyce, o znaki akcyzy powinien wystąpić do właściwego naczelnika urzędu celnego przedstawiciel podatkowy i przesłać je do niemieckiego przedsiębiorcy, celem ich naniesienia na opakowania jednostkowe wina.
Niemiecki przedsiębiorca powinien również pamiętać, że sprzedaż wina na terytorium Polski uzależniona jest od uzyskania stosownego zezwolenia wydawanego na podstawie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Michal Krzewiński, Tax Manager