Skutki wystawiania faktur proforma po wejściu w życie zmian przepisów w zakresie fakturowania
Od dnia 1 stycznia 2013 r. w wyniku nowelizacji rozporządzenia fakturowego został zniesiony obowiązek oznaczania faktur wyrazami „Faktura VAT” czy „Faktura”. Za fakturę jest uznawany dokument zawierający dane wymagane na podstawie ww. rozporządzenia, bez względu na to czy zawiera adnotacją o rodzaju dokumentu. Zmiany te zostały wprowadzone w celu implementacji dyrektywy Rady 2010/45/UE.
Ze względu na fakt, iż w prasie fachowej pojawiały się interpretacje tego rozporządzenia mówiące o tym, że wystawienie faktury proforma, w przypadku, gdy będzie on zawierał wszystkie dane wymagane dla faktury (w tym kwotę podatku), rodzi obowiązek zapłaty VAT, Ministerstwo Finansów wydało informację, w której podejście to uznało za niezasadne.
Dokument nazywany fakturą proforma nie jest dowodem księgowym. Funkcjonuje on w obrocie gospodarczym jako np. potwierdzenie złożenia oferty. Wyraźne oznaczenie „proforma” powoduje, że nie można mu przypisać waloru faktury w rozumieniu przepisów o VAT, ponieważ podmiot wystawiający dokument wskazuje, że nie jest to faktura. Jego wystawienie nie powoduje zatem skutków w zakresie podatku VAT .
Kontakt:
Agnieszka Wolańska, Accounting SupervisorTel.:+48 223132950 E-mail:poland@accace.com