Zamierzam sprzedać budynek nabyty w 1990 r. i skorzystać ze zwolnienia z VAT. Czy tzw. pierwsze zasiedlenie w VAT mogło mieć miejsce przed 1993 rokiem?
„Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10) ustawy o VAT zwolnieniu z VAT podlega dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;
pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Pierwszym zasiedleniem jest oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu VAT, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
- wybudowaniu lub
- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów, o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej (art. 2 pkt 14) ustawy o VAT)
Wynika z tego, że pierwszym zasiedleniem jest oddanie budynku do użytkowania na przykład w ramach jego dostawy, najmu, bądź dzierżawy. Warunkiem jest, aby czynności te podlegały opodatkowaniu VAT. Istnieją odmienne poglądy odnośnie tego, czy pierwsze zasiedlenie mogło nastąpić przed wejściem w życie Ustawy z 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (pierwszej ustawy o VAT).
W sprawie tej wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 czerwca 2015 r. (sygn. Akt I FSK 213/14). Sąd stwierdził, że pierwsze zasiedlenie mogło nastąpić także przed wejściem w życie ustawy z 1993 r. Warunkiem pierwszego zasiedlenia jest, aby spełniało ono wszystkie okoliczności sformułowane w art. 2 pkt 14. Tzn. aby było oddaniem budynku do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi.
Niestety niektóre organy podatkowe nadal zajmują stanowisko odmienne od przedstawionego w wyroku sądu. Dlatego rekomendujemy analizę skutków podatkowych transakcji przed jej dokonaniem.”