Czy pracownik może przerwać zwolnienie lekarskie i przyjść do pracy?
“Odnosząc się do obowiązujących regulacji tj. ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, pracownik pozostaje niezdolny do pracy w okresie orzeczonej czasowej niezdolności do pracy. Lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonego badania i wywiadu decyduje o okresie trwania zwolnienia lekarskiego. W sytuacji gdy zwolnienie lekarskie (okres trwania niezdolności) jest krótszy niż 30 dni a pracownik czuje, że powrócił do zdrowia Pracodawca może zastosować się do obowiązujących praktyk w tym zakresie.
W odniesieniu do obowiązujących przepisów niestety niegdzie nie znajdujemy regulacji w zakresie skrócenia okresu orzeczonej niezdolności. Oddziały ZUS prezentują rozbieżne stanowiska w tym zakresie. Istnieją dwa odmienne stanowiska w omawianym zakresie.
Pierwsze stanowisko przyjmuje iż możliwy jest powrót pracownika do pracy przed końcem trwania okresu niezdolności.
Pracownik, który chorował i był niezdolny do pracy przez okres poniżej 30 dni stawia się w miejscu pracy i to Pracodawca decyduje czy pracownika dopuszcza do pracy czy też nie. Pracodawca powinien wystosować pismo do ZUS i poinformować właściwy oddział ZUS o faktycznie wykorzystanej ilości dnia zasiłkowych.
W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na zagrożenia. Przede wszystkim dopuszczając pracownika do pracy Pracodawca ponosi ryzyko związane z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia pracownika. Pracownik zaś ryzykuje, iż ZUS odmówi wypłaty zasiłku powołując się na art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z przytoczonym art. ustawy ubezpieczony traci prawo do zasiłku w sytuacji gdy wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem lub też podejmuj się w trakcie trwania niezdolności pracy zarobkowej.
Drugie stanowisko jest dużo bardziej restrykcyjne i mówi, iż zgodnie z art. 59 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa kontroli zasadności i prawidłowości wystawienia zwolnienia lekarskiego może dokonać jedynie lekarz orzecznik ZUS. Dlatego też pracownik, który chciałby wrócić do pracy przed terminem orzeczonej niezdolności powinien zwrócić się do ZUS właściwego dla niego ze względu na miejsce zamieszkania z prośbą o przeprowadzenie kontroli przez lekarza orzecznika.
W przypadku zgłoszenia przez pracownika chęci powrotu do pracy po absencji chorobowej trwającej powyżej 30 dni każdorazowo niezbędne jest orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia pracownika i jego zdolności do pracy.”
Autor
Edyta Stolarek, Payroll Manager