Na co dzień mieszkam w Warszawie. Chciałbym nabyć grunty rolne pod miastem, wybudować tam domek letniskowy i założyć sad. Słyszałem, że po ostatnich zmianach w prawie, nie będę mógł tego zrobić, jeżeli nie jestem rolnikiem. Czy faktycznie nie ma żadnej możliwości, żebym kupił tę nieruchomość?
„30 kwietnia 2016 r. weszła w życie Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 585). Na mocy tych przepisów obrót nieruchomościami rolnymi faktycznie został w dużym stopniu ograniczony.
Według generalnej zasady nieruchomość rolną powyżej 0,3 ha może nabyć jedynie rolnik indywidualny. Rolnikiem indywidualnym jest osoba fizyczna będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Musi on również posiadać odpowiednie kwalifikacje rolnicze, zamieszkiwać od co najmniej 5 lat w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego oraz osobiście prowadzić gospodarstwo w tym okresie.
Osoba spełniająca powyższe warunki może nabywać grunty rolne. Ograniczenie stanowi prawo pierwokupu przysługujące dzierżawcy zbywanej nieruchomości oraz Agencji Nieruchomości Rolnych. Możliwość nabycia nieruchomości rolnej zależy także od wielkości gospodarstwa rolnego nabywcy. Zgodnie z przepisami powierzchnia nabywanej nieruchomości wraz z powierzchnią nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rodzinnego nabywcy nie może przekraczać powierzchni 300 ha użytków rolnych. Należy jednocześnie podkreślić, że jeżeli nabywana nieruchomość rolna ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczy, aby rolnikiem indywidualnym było jedno z małżonków.
W przypadku osób, które nie mogą zostać uznane za rolników indywidualnych nabycie nieruchomości rolnej jest zdecydowanie utrudnione. Nie jest to jednak niemożliwe. Nabycie nieruchomości rolnej przez nie-rolnika może nastąpić po uzyskaniu zgody Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Aby zgoda taka została udzielona muszą zostać spełnione następujące warunki:
1) zbywca wykaże, że nie było możliwości nabycia nieruchomości przez żaden z podmiotów uprawnionych do swobodnego nabywania nieruchomości rolnych – to jest rolnika indywidualnego, osobę bliską zbywcy, jednostkę samorządu terytorialnego, Skarb Państwa lub osobę prawną kościoła lub związku wyznaniowego;
2) nabywca daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej;
3) w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych.
Wyrażenie bądź niewyrażenie zgody następuje w drodze decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.
W celu uzyskania kompleksowej porady prawnej w przedmiocie obrotu nieruchomościami rolnymi zachęcamy do skontaktowania się z zespołem prawnym Accace.”