Czy otrzymanie przez pracowników kart rabatowych prowadzi do powstania przychodu ze stosunku pracy?
Coraz częstszą formą motywowania pracowników jest możliwość uzyskania od pracodawcy kart rabatowych. Na ich podstawie pracownicy mają możliwość zakupu określonych towarów lub usług (będących w ofercie pracodawcy bądź podmiotu, z którym pracodawca podpisał stosowną umowę) po obniżonej cenie. Niejednokrotnie prawo do skorzystania z karty rabatowej otrzymanej przez pracownika od pracodawcy mają również członkowie rodziny pracownika.
W związku z powyższym powstaje pytanie czy rabaty, z których skorzystał pracownik (lub także członkowie jego rodziny) na podstawie otrzymanej od pracodawcy karty rabatowej, stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy. Z przepisu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że do przychodów pracownika zaliczyć należy praktycznie wszystkie otrzymane od pracodawcy świadczenia. Przychodami są bowiem nie tylko wynagrodzenia, czyli świadczenia wynikające wprost z zawartej umowy o pracę, ale również wszystkie inne świadczenia, niezależnie od podstawy ich wypłaty, jeżeli w jakikolwiek sposób wiążą się z faktem wykonywania pracy.
Organy skarbowe stoją na stanowisku, że jeżeli do korzystania z karty rabatowej będzie uprawniony wyłącznie pracownik (a nie np. rodzina pracownika), należy uznać, iż wartość przyznanego mu rabatu stanowić będzie przychód ze stosunku pracy. Organy podatkowe podkreślają bowiem, że przychód ze stosunku pracy może powstać jedynie wtedy, gdy świadczenie może otrzymać wyłącznie pracownik, a okolicznością która decyduje o otrzymaniu świadczenia jest istniejący stosunek pracy. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 maja 2011 r. (sygn. IPPB2/415-184/11-2/MG). Organ podatkowy we wspomnianej interpretacji indywidualnej nie wypowiedział się w jaki sposób należy ustalić przychód pracownika.
Należy jednak podkreślić, iż o uzyskaniu nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy nie można mówić w sytuacji, gdy program rabatowy kierowany jest do szerokiego kręgu odbiorców. Przykładem może być przekazanie pracownikowi karty rabatowej, z której mają prawo skorzystać także członkowie jego rodziny. W tego rodzaju przypadkach nie ma bowiem możliwości przypisania przychodu do indywidualnie oznaczonego pracownika. W rezultacie po stronie pracownika nie powstaje przychód ze stosunku pracy (por. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 sierpnia 2016 r., sygn. IPPB4/4511-1009/16-2/MS).
Zatem w przypadku, w którym karty zniżkowe przyznawane są nie tylko pracownikom, ale również członkom rodzin pracowników, po stronie beneficjentów nie powstaje przychód ze stosunku pracy.