Dywidenda wypłacona wspólnikom o podziale zysku
Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału Uchwałą Zgromadzenia Wspólników (art. 191 § 1 ksh). Dywidendę wypłaca się w dniu określonym w Uchwale wspólników. Jeżeli Uchwała wspólników takiego dnia nie określa, dywidenda wypłacana jest w dniu określonym przez zarząd (art. 193 § 4 ksh).
Wypłata dywidendy w wysokości zgodnej z uchwałą o podziale zysku, ale wcześniej niż to zostało określone w uchwale wspólników lub zarządu, nie jest niezgodna z obowiązującym prawem ani niezgodna z umową spółki. W tym wypadku należy zastosować art. 457 kodeksu cywilnego zgodnie z którym „Termin spełnienia świadczenia oznaczony przez czynność prawną poczytuje się w razie wątpliwości za zastrzeżony na korzyść dłużnika”. Oznacza to, że termin wypłaty dywidendy ustalany w uchwale wspólników lub zarządu traktowany jest jak termin zastrzeżony na korzyść dłużnika, którym jest spółka. Dłużnik może zatem spełnić swoje świadczenie wcześniej, a wierzyciel (w tym wypadku wspólnik) jest zmuszony takie świadczenie przyjąć. W związku z tym, wspólnik, który otrzymał wcześniej wypłaconą dywidendę nie ma obowiązku zwracania jej jako nienależnej.
W analizowanej sytuacji, możliwe jest wypłacenie dywidendy w wysokości zgodnej z uchwałą o podziale zysku przed podjęciem przez wspólników lub zarząd uchwały określającej termin jej wypłaty. Taka wcześniejsza wypłata dywidendy będzie zgodna z obowiązującymi przepisami prawa.