Jak skutecznie sprzedać wierzytelność?
Cesja wierzytelności (inaczej zwana przelewem) to jej przeniesienie w drodze umowy na osobę trzecią. Od chwili skutecznego jej zawarcia, nabywca wierzytelności staje się uprawniony do żądania od dłużnika spełnienia świadczenia, które przysługiwało dotychczasowemu wierzycielowi.
Przepisy prawa cywilnego nie wprowadzają wymogu zawarcia cesji w konkretnej formie, jednak w przypadku gdy wierzytelność wynika z umowy zawartej w formie pisemnej, przelew powinien być również stwierdzony pismem. Niezachowanie tej formy nie powoduje nieważności umowy. Może skutkować ograniczeniami dowodowymi w przypadku ewentualnego sporu sądowego.
Dla dokonania przelewu zgoda dłużnika co do zasady nie jest potrzebna, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu lub właściwości zobowiązania. Przykłady zakazów ustawowych to np.: brak możliwości zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia czy też zakaz przenoszenia niektórych roszczeń odszkodowawczych.
Dłużnika należy poinformować o przelewie a także wskazać osobę nabywcy wierzytelności. Na skutek przelewu sytuacja prawna dłużnika nie ulega zmianie, poza tym, że zmienia się osoba, do której ma on spłacić dług, aby skutecznie uwolnić się od zobowiązania. Jeżeli jednak zbywca wierzytelności nie zawiadomi dłużnika o przelewie może on spełnić świadczenie do rąk poprzedniego wierzyciela, chyba że dowiedział się o przelewie z innych źródeł.
Skupowaniem wierzytelności zajmują się firmy windykacyjne, których jest na rynku bardzo wiele. Sprzedawana wierzytelność musi być jednak odpowiedniej „jakości”, co na pewno zostanie zweryfikowane przez potencjalnego kupca.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Kontakt: Pani Agnieszka Samborska Corporate services manager Tel.: +48 22 313 29 50 Email: poland@accace.com