Akcje wirtualne nie należą do pochodnych instrumentów finansowych, w związku z tym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od przychodów z kapitałów pieniężnych.
W wyroku z 30.01.2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny zauważył, że ustawa o obrocie instrumentami finansowymi reguluje zasady, tryb i warunki podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie obrotu papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi. Aby instrument finansowy mógł być przedmiotem jakiegokolwiek obrotu bez wątpienia musi być zmaterializowany – czyli musi istnieć.
Akcje wirtualne nie mają odzwierciedlenia w kapitale spółki i nie dają nabywcy żadnych praw udziałowych w stosunku do spółki. Posiadacz takich akcji nie jest uważany za akcjonariusza spółki z tytułu posiadania tych akcji, ani za jakiegokolwiek jej uczestnika. W szczególności posiadaczowi akcji wirtualnych nie przysługuje z racji posiadania tych akcji prawo głosu na zgromadzeniu wspólników spółki. Tym samym, zgodnie z wyrokiem NSA, akcje wirtualne nie istnieją w obrocie.
Sąd podkreślił, że nie miał na celu wskazanie, że instrument taki musi być dokumentem ale wskazanie, iż instrument taki musi istnieć w obrocie.
Tak więc przychód, uzyskany np. przez prezesa, z tytułu wykupu przez spółkę akcji wirtualnych niebędących akcjami w rozumieniu KSH i niepodlegających obrotowi nie stanowi przychodu opodatkowanego podatkiem 19% od zbycia udziałów i instrumentów finansowych. Przychód powinien zostać zaliczony do przychodu z kontraktu managerskiego.
W celu uzyskania szczegółowych informacji, prosimy o kontakt.
Kontakt: Maciej Górski Tax Advisor Email: poland@accace.com Tel.: +48 223 132 950 Zastrzeżenie