Jak skutecznie sprzedać udziały w spółce z o.o.?
Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. jest jedną z najbardziej powszechnie zawieranych transakcji na rynku. Aby skutecznie sprzedać udziały należy pamiętać o paru istotnych zasadach.
Pierwszą z istotnych kwestii jest forma umowy. W świetle art. 180 Kodeksu Spółek Handlowych do dokonania sprzedaży udziałów wymagana jest forma pisemna z podpisami poświadczonymi notarialnie. Konsekwencją jej niezachowania jest nieważność umowy sprzedaży udziałów.
Jeżeli chodzi o ograniczenia zbycia udziałów to mogą je wprowadzić wyłącznie wspólnicy, jedynie w umowie spółki. W praktyce najczęściej spotykanym sposobem takiego ograniczenia jest konieczność uzyskania zgody spółki na zawarcie transakcji.
Zbycie udziału staje się skuteczne wobec spółki dopiero od chwili, gdy spółka otrzyma od jednego z zainteresowanych zawiadomienie o tym fakcie, wraz z dowodem dokonania czynności, czyli umową sprzedaży. Innymi słowy, za wspólnika wobec spółki do czasu odpowiedniego zawiadomienia uważa się zbywcę udziału.
Do obowiązków zarządu należy wpisanie nowego wspólnika do księgi udziałów oraz zawiadomienie sądu rejestrowego o zmianach. Wraz z wnioskiem należy złożyć zaktualizowaną listę wspólników z określeniem liczby i wartości nominalnej udziałów każdego z nich.
Ponadto należy pamiętać, że umowa sprzedaży udziału w spółce z o.o. podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym należy zgłosić transakcję do właściwego urzędu skarbowego, składając odpowiednią deklarację.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.