Udzielanie urlopów wypoczynkowych
Pracownikowi przysługuje prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego, w określonej w skali roku ilości dni. Urlopu pracownik nie może się zrzec, a jego długość zależy od stażu pracy. Kwestie wymiaru oraz sposobu udzielania urlopu regulują przepisy kodeksu pracy.
Wymiar urlopu, a zatem ilość jego dni w roku wynosi: 26 (w przypadku pracownika, który jest zatrudniony co najmniej 10 lat) lub 20 (w przypadku pracownika, który jest zatrudniony krócej niż 10 lat). Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego na niepełny etat ustala się proporcjonalnie do jego etatu. Poza rzeczywistym okresem zatrudnienia, do stażu pracy zalicza się również okresy nauki. W zależności od rodzaju szkoły, może to być od 3 do 8 lat.
Pracownik obejmujący pracę po raz pierwszy, po przepracowaniu każdego miesiąca uzyskuje prawo do 1/12 przysługującego mu wymiaru urlopu. Zasada ta ma jednak zastosowanie jedynie w roku kalendarzowym, w którym osoba podjęła zatrudnienie. Z dniem rozpoczęcia nowego roku kalendarzowego, pracownik nabywa prawo do urlopu w pełnym wymiarze.
Podzielenie urlopu na części należy do samodzielnej decyzji pracownika, przy czym najmniejsza część urlopu musi wynosić co najmniej 14 dni kalendarzowych.
Urlopu niewykorzystanego w danym roku należy pracownikowi udzielić do 30 września roku następnego, przy czym pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop nawet w sytuacji, gdy ten nie wyraża na to zgody.
W przypadku niewykorzystania urlopu z powodu rozwiązania umowy o pracę, pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu wynagrodzenia. Ekwiwalent pieniężny przysługuje jednak jedynie w przypadku, kiedy wykorzystanie urlopu w naturze okaże się niemożliwe.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Accace Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.