Nowe przepisy wprowadzone „Tarczą Antykryzysową” mają na celu wsparcie przedsiębiorców poprzez częściowe współfinansowanie wynagrodzeń pracowników. Rozwiązania te zostały przewidziane w dwóch przypadkach: przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy.
Czym są przestój ekonomiczny i obniżony wymiar czasu pracy?
Zgodnie z ustawą z dnia 15 marca 2019 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy:
- przestojem ekonomicznym jest okres niewykonywania pracy przez pracownika, a pozostającego w gotowości do pracy z przyczyn go niedotyczących;
- obniżonym wymiarem czasu pracy jest obniżony przez przedsiębiorcę wymiar czasu pracy pracownika z przyczyn go niedotyczących, jednak nie więcej niż do połowy wymiaru czasu pracy.
Zgodnie z „Tarczą Antykryzysową”, przedsiębiorca u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 może obniżyć wymiar czasu pracy o 20%, jednak nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

W jaki sposób wprowadza się przestój ekonomiczny i obniżony wymiar czasu pracy?
Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy ustala się w porozumieniu z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi, lub jeżeli u pracodawcy działa jedna organizacja związkowa, z zakładową organizacją związkową.
Jeżeli u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, ww. warunki ustala się w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy.
Należy dodać, że w przypadku trudności w przeprowadzeniu wyborów przedstawicieli pracowników z powodu COVID-19, porozumienie to może być zawarte z przedstawicielami pracowników wybranymi przez pracowników uprzednio dla innych celów.
Pracodawca przekazuje kopię porozumienia właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia.
Rozwiązania dotyczące przestoju
Pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50% i nie niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Ponadto, jeżeli w następstwie wystąpienia COVID-19, dochodzi do przestoju ekonomicznego, przedsiębiorca może zwrócić się z wnioskiem o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników maksymalnie do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (1300 zł brutto na pracownika).
Rozwiązania dotyczące obniżonego wymiaru czasu pracy
Z wnioskiem o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych może zwrócić się również przedsiębiorca, który objął pracowników obniżonym wymiarem czasu pracy.
W tej sytuacji, dofinansowanie przysługuje do wysokości połowy wynagrodzenia jednak nie więcej niż 40% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS.
Zarówno przedsiębiorcom wprowadzającym przestój, jak i tym wprowadzającym obniżony wymiar czasu pracy przysługują środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy od wyżej wymienionych świadczeń.
Warunki otrzymania świadczeń
1. Spadek obrotów
Aby otrzymać wyżej wymienione świadczenia, przedsiębiorca musi wykazać spadek obrotów:
- nie mniej niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku. Obrót ten porównuje się następnie do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego;
- nie mniej niż 25% obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego.
2. Brak zaległości
Dodatkowo przedsiębiorca nie może mieć zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r.
Okres otrzymywania świadczeń
Świadczenia i środki, o których mowa powyżej, przysługują przez łączny okres 3 miesięcy przypadających po dacie podpisania umowy z Funduszem.
Kto jest pracownikiem?
Zgodnie z „Tarczą Antykryzysową” pracownikiem jest zarówno osoba zatrudniona na umowę o pracę jak i osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę nakładczą, umowę zlecenia oraz inną umowę o świadczenie usług.
Art. 15g ust. 1 – 12, 16 i 19 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

KONTAKT
Agnieszka Samborska
Legal Adviser
Tel: +48 22 313 29 53
E-mail: agnieszka.samborska@accace.com