Bankowóz a odliczenie VAT – wyrok WSA w Warszawie
Ustawa o VAT daje możliwość pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z zakupem, leasingiem lub wynajmem pojazdu specjalnego oraz zakupem paliwa do jego napędu (bankowóz). Urzędy skarbowe zaczęły prezentować podejście, iż prawo do pełnego odliczenia mają tylko ci podatnicy, w których działalności wykorzystywanie bankowozu jest konieczne.
WSA w Warszawie ustosunkował się do tej kwestii w wyroku III SA/Wa 2016/12 stając po stronie podatnika i stwierdził, że skoro podatnik ocenia, że dla bezpiecznego wykonywania jego działalności gospodarczej niezbędny jest pojazd typu bankowóz, to brak jest podstaw do tego, aby organ podatkowy według swego uznania zdejmował opisaną ochronę z operacji dokonywanych przez podatnika objętego podatkiem VAT z tytułu jego prowadzenia.
Żaden przepis nie przewiduje ograniczenia prawa do odliczenia VAT w odniesieniu do nabycia bankowozu w sytuacji, w której nie jest wykorzystywany jedynie do transportu wartości pieniężnych w rozumieniu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.09.2010. W wyroku również podkreślono, iż brak jest przepisów prawa wykluczających możliwość zakupu bankowozu w obrocie powszechnym.
Dodatkowe informacje?
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Kontakt:
Agnieszka Wolańska, Accounting Supervisor tel.:+48 22 313 29 50 E-mail: poland@accace.com- Jak ustalić przychód z tytułu użytkowania samochodu służbowego u menadżera zatrudnionego na podstawie kontraktu menadżerskiego?
- Czy mogę rozliczyć wydatki związane z utrzymaniem i eksploatacją samochodów osobowych używanych przez pracowników służbowo oraz do celów prywatnych?
- Odliczenie vat od zakupu paliwa do samochodow wykorzystywanych do celow mieszanych
- Samochód w biznesie? Kuszące rozwiązania naszych południowych sąsiadów
- Przychód od używania samochodów służbowych dla celów prywatnych – zmiany od 2015 r.
- Zakup samochodu osobowego z zagranicy