Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę kapitałową?
Odkąd istnieje możliwość przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością. Dzięki przekształceniu dotychczasowo zawarte umowy, uzyskane koncesje i zezwolenia przechodzą z mocy prawa na nowo powstałą spółkę. Z uwagi na korzyści przedsiębiorcy najczęściej wybierają prowadzenie działalności w formie spółki z o.o.
Przedsiębiorca chcąc przekształcić działalność gospodarczą w spółkę z o.o. powinien, zgodnie z art. 157 § 2 K.s.h., zawrzeć umowę spółki w formie aktu notarialnego. Ponadto na podstawie kodeksu spółek handlowych obowiązany jest także do sporządzenia w formie aktu notarialnego planu przekształcenia, poddania go badaniu przez biegłego rewidenta; złożenia oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy; powołania członków organów spółki przekształconej oraz wpisu spółki przekształconej do Krajowego Rejestru Sądowego. Za datę przekształcenia uznaje się datę dokonania wpisu w KRS.
Należy również zwrócić uwagę na koszty związane z przekształceniem. Zarejestrowanie nowej spółki wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Kolejne opłaty to koszty taksy notarialnej za sporządzenie planu przekształcenia, umowy spółki oraz oświadczenia o przekształceniu. Opłacie podlega również wpisanie spółki do rejestru przedsiębiorców.
Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową rodzi określone skutki prawne w zakresie opodatkowania oraz odpowiedzialności. Przede wszystkim spółka staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Przystępując do spółki kapitałowej jako wspólnik, przedsiębiorca nie odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki i wspólnika tak jak to jest w większości spółek osobowych i spółce cywilnej. W spółkach kapitałowych za zaciągnięte przez spółkę zobowiązania odpowiada sama spółka. Wyjątkiem jest rozszerzenie odpowiedzialność wobec spółki, a także wspólników i osób trzecich za szkody, które wspólnik wyrządził zawinionym działaniem lub zaniechaniem, sprzecznym z prawem albo z postanowieniami aktu założycielskiego spółki.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Accace Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.