Pracownicy innego wyznania niż rzymskokatolickie, mają prawo do dni wolnych podczas ich świąt.
Obowiązująca w Polsce ustawa z 17 maja 1989 r. o gwarancji wolności sumienia i wyznania, zapewnia pracownikom innych wyznań, których święta religijne nie są automatycznie dniami wolnymi od pracy, uzyskanie zwolnienia od pracy na czas niezbędny do obchodzenia tych uroczystości zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii. Jeśli pracownik chce mieć wolne w określonym dniu każdego tygodnia, istnieje możliwość zastosowania indywidualnego rozkładu czasu pracy.
Pracownicy którzy chcą skorzystać z prawa do zwolnienia od pracy w związku z obchodzeniem świąt w inne dni niż ustawowo wolne muszą pamiętać o tym, że nie spowoduje to większej ilości czasu wolnego od pracy niż mają pozostali pracownicy. Istnieje bowiem konieczność odpracowania takiego wolnego, bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych.
Jakich czynności należy dokonać, aby otrzymać dzień wolny od pracodawcy?
Podstawą do udzielenia dnia wolnego od pracy zgodnie z powyższą ustawą konieczne jest złożenie przez pracownika wniosku na co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia. Takie zwolnienie jest niepłatne dlatego pracodawca powinien zawiadomić pracownika o warunkach odpracowania dnia wolnego nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia (Rozporządzenie z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy).
Pracodawca udziela dnia wolnego w dniu, który jest dla pracownika świętem, a nie jest dniem wolnym zagwarantowanym ustawowo na wniosek pracownika. Nie może żądać od niego złożenia zaświadczenia o przynależności do danego wyznania wydanego przez instytucje kościelne.
Dzień wolny, a wynagrodzenie
Ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania nie wspomina o wynagrodzeniu za dzień zwolnienia od pracy (wynagrodzenie należy się tylko za pracę wykonaną). Za ten dzień pracownik może otrzymać wynagrodzenie tylko jeśli takie rozwiązanie jest przewidziane w wewnętrznych przepisach zakładu pracy. Za dzień w którym pracownik będzie odpracowywał zwolnienie od pracy, pracodawca powinien wypłacić mu normalne wynagrodzenie. Najczęściej pracownik odpracowuje dzień wolny w tym samym miesiącu dlatego jego wynagrodzenie pozostaje bez zmian.
KONTAKT
Katarzyna Chiciak
Payroll Accountant
Tel: +48 223 132 950
E-mail: poland@accace.com